Reklama

Wyklęci, ale nie zapomniani: uroczyste obchody w SP3

Opublikowano:
Autor:

Wyklęci, ale nie zapomniani: uroczyste obchody w SP3 - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych uczniowie najstarszych klas Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Gimnazjalnymi w Gostyninie przygotowali program poświęcony pamięci tych, którzy nie złożyli broni po zakończeniu drugiej wojny światowej. 

Z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych uczniowie najstarszych klas Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Gimnazjalnymi w Gostyninie przygotowali program poświęcony pamięci tych, którzy nie złożyli broni po zakończeniu drugiej wojny światowej. 

To nie była jedna z wielu „akademii ku czci”, jakie przygotowywane są w wielu szkołach przy okazji ważnych rocznic. Młodzież z SP 3 przedstawiła pełne dramatyzmu widowisko poświęcone losom żołnierzy, których losy miały być na zawsze wymazane z naszej pamięci. A jednak tak się nie stało. Pamięć o niezłomnych żołnierzach antykomunistycznego podziemia zdołała przetrwać do naszych czasów. Chociaż przez lata pomijani w oficjalnych podręcznikach, od niedawna przywróceni zostali naszej historii. 

Wśród prezentowanych żołnierzy niezłomnych znalazła się między innymi Inka czyli Danuta Siedzikówna, która zginęła z rąk oprawców z UB 28 sierpnia 1946.

Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba – ostatnie słowa wypowiedziane przez Inkę tuż przed śmiercią zacytowane zostały w uczniowskim przedstawieniu. Wykorzystał je również Adam Matyszewski, dyrektor SP 3, gdy dziękował młodzieży za trud włożony w przygotowanie przedstawienia. Podkreślił przy tym, aby nie dać się zmanipulować tym, którzy próbują z Polaków robić osoby współwinne Holocaustu. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE