Reklama

Reklama

Wzrost cen w Polsce największy od 10 lat! Najbardziej drożeje żywność i energia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe/pixabay

Wzrost cen w Polsce największy od 10 lat! Najbardziej drożeje żywność i energia - Zdjęcie główne

Wzrost cen w Polsce największy od 10 lat | foto poglądowe/pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Inflacja w lipcu 2021 roku w Polsce wyniosła 5 procent licząc rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Takie wzrosty odnotowano ostatnio równo 10 lat temu, w 2011 roku.

Reklama

Jak informuje Polsat News w stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,4 proc. (w tym usług - o 0,8 proc. i towarów - o 0,3 proc.). Jeszcze przed publikacją danych GUS ekonomiści sugerowali, że lipcowa inflacja sięgnęła 5 proc.

Jeszcze większy wzrost cen w sierpniu?

Ekonomista Banku Pekao Adam Antoniak zwrócił uwagę, że we wstępnym szacunku GUS wskazał, iż w lipcu wyraźnie drożały żywność, paliwa i nośniki energii. Co więcej, zdaniem ekspertów przesądzony jest także wzrost inflacji konsumenckiej w sierpniu. 

- Myślę, że wzrost inflacji w sierpniu jest już przesądzony. Czekamy na dane, które jeszcze spływają, ale sądzę, że inflacja w sierpniu wyniesie ok. 5,2 proc. – powiedział dla Polsat News ekonomista Banku Pekao.

Co zdrożało najbardziej?

- W porównaniu do czerwca roczne tempo wzrostu cen konsumpcyjnych wzrosło w lipcu o 0,6 pkt proc. Połowę z tego wzrostu (0,3 pkt proc.) możemy przypisać wyższemu niż w czerwcu wzrostowi cen żywności. Ok. 0,1 pkt proc przypada na wyższe tempo wzrostu cen paliw (30,0 proc. r/r w lipcu vs. 27,3 proc. r/r w czerwcu). W podobnej skali (ok. 0,1 pkt proc.) inflację podbiła wyższa roczna dynamika wzrostu cen nośników energii – piszą analitycy Banku Pekao. 

Oprócz żywności, paliw i energii za wzrost inflacji odpowiada szybki wzrost cen w rekreacji i kulturze, przy wyposażaniu mieszkania oraz prowadzenia gospodarstwa domowego.

W szczególności ceny mebli, artykułów dekoracyjnych i sprzętu oświetleniowego były w lipcu o 9,1 proc. wyższe niż rok wcześniej.

 

Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE