Reklama

Zachowaj ostrożność w okresie obniżonych temperatur

Opublikowano:
Autor:

Zachowaj ostrożność w okresie obniżonych temperatur - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Państwowa Straż Pożarna apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności w okresie obniżonych temperatur, jeśli w trakcie silnych mrozów oraz obfitych opadów śniegu zauważysz kogoś, kto wygląda na osłabionego, zainteresuj się tą osobą. Możesz jej udzielić pierwszej pomocy lub poinformować odpowiednie służby ratownicze.

Państwowa Straż Pożarna apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności w okresie obniżonych temperatur, jeśli w trakcie silnych mrozów oraz obfitych opadów śniegu zauważysz kogoś, kto wygląda na osłabionego, zainteresuj się tą osobą. Możesz jej udzielić pierwszej pomocy lub poinformować odpowiednie służby ratownicze.

Aby poinformować odpowiednie służby zadzwoń pod numer 112 lub 998, 999, 997. Na wychłodzenie ciała bardziej narażeni są ludzie starsi oraz dzieci. W trakcie mrozów warto stosować 10 poniższych zasad:

1. Ubieraj się ciepło. Zakładaj kilka warstw odzieży tak, by łatwo było je zdjąć, np. sweter, gdy się spocisz w trakcie wysiłku. Załóż bieliznę ochronną np. termiczną, ciepłą kurtkę z kapturem, czapkę, szalik, rękawiczki oraz nie przemakalne buty.

2. Nie wychodź na mróz głodny. Przed wyjściem zjedz kaloryczny posiłek. Możesz zabrać ze sobą termos z gorącą herbatą.

3. Nie spożywaj alkoholu. Jego wypicie przyśpiesza krążenie, a w konsekwencji zwiększa wymianę ciepła między organizmem a otoczeniem i doprowadza do szybkiego wychłodzenia ciała.

4. Zabezpiecz przed mrozem skórę twarzy i rąk, smarując je ochronnym kremem. Wyjmij ze skóry twarzy metalowe ozdoby, takie jak kolczyki.

5. Powiedz komuś (rodzinie lub obsłudze w schronisku, pensjonacie, hotelu), dokąd idziesz. Oszacuj, jak długo Cię nie będzie i poinformuj o tym kogoś, kto ewentualnie zgłosi Twoje zaginięcie. Zimą chodzi się znacznie wolniej! W dodatku łatwiej zabłądzić (przysypane śniegiem ścieżki). Nie zapomnij odmeldować się po powrocie, by uniknąć niepotrzebnych alarmów.

6. Na zimowe wycieczki nie wybieraj się sam. W grupie jest bezpieczniej.

7. Nie forsuj się. Idąc w grupie w głębokim śniegu, należy zmieniać co jakiś czas osobę prowadzącą. Torowanie drogi (przecieranie szlaku) jest bardzo męczące.

8. Kiedy popsuje się pogoda, a poczujesz się zmęczony, głodny lub zacznie Ci coś dolegać, nie wychodź na zewnątrz. Z zimą nie ma żartów.

9. Odmrożone palce możesz włożyć pod strumień zimnej lub letniej wody.

10. W przypadku dużych odmrożeń udaj się do lekarza. Zastosowanie się do powyższych zasad, w znacznym stopniu może się przyczynić do zapewnienia mam, naszym bliskim oraz osobom bezdomnym bezpieczeństwa w okresie zimowym.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE