Zdecydowaną większość pieniędzy na ten projekt wyłoży Unia Europejska. Program ma budżet 330 tys. złotych, 310 tys. pochodzi z dofinansowania. Jak zapewnia miasto, wkład 20 tys. w przypadku miasta jest nawet niematerialny. Projekt przygotowany przez płocki ratusz zajął 1. miejsce w konkursie w województwie mazowieckim
.W ramach programu powstanie punkt w Szkole Podstawowej nr 20 na Borowiczkach, ale korzystać mogą wszyscy płocczanie. Projekt rusza 1 kwietnia, ale miasto potrzebuje kilku miesięcy na rozruch, sprawy organizacyjne. Płocczanie mają zacząć korzystać z programu w IV kwartale 2024 roku.
- Mieszkańcy tego osiedla dosyć często zgłaszali do nas zapotrzebowanie na różnego rodzaju formy aktywności z zakresu kultury i edukacji. LOWE będzie bezpłatną ofertą z 3 obszarów: zdrowia, świadomości kulturalnej i technologi informacyjno-komunikacyjnych - mówi Anna Grumanowska, kierownik Referatu Projektów Społecznych w urzędzie miasta.
W ramach zdrowia fizycznego będą bezpłatne zajęcia ruchowe, np. joga czy podstawy treningu na siłowni. W ramach zdrowia psychicznego zorganizowane zostaną warszaty coachingowe, ale też np. tworzenia biżuterii. W pojemniku świadomości kulturalnej zmieściły się wypady do teatru na przedstawienia czy musicale. Płocczanie będą też mieli okazję nauczyć się korzystania z e-usług.
- Będziemy kształtować ofertę w sposób popytowy. Jesli na daną formę wsparcia nie znajdziemy określonej grupy osób, a będzie zainteresowanie inną, to jak najbardziej jesteśmy w stanie się dostosować. O ile budżet nam na to pozwoli - mówi Grumanowska.
Regulamin ma być dostępny na stronie internetowej urzędu i SP 20. Póki co nie ma zapisów w regulaminie wykluczających mieszkańców ze względu na wiek czy dochody. Kryteria premiujące mogą się pojawić, jeśli na daną aktywność pojawi się większe zapotrzebowanie. Takimi kryteriami mogą być niepełnosprawność, wiek czy niższe wykształcenie.
- To pierwszy, pilotażowy projekt. Jeśli będzie oczekiwanie mieszkańców i możliwość skorzystania ze środków, to będziemy takie projekty przygotowywać - mówi prezydent Andrzej Nowakowski.
Jak wskazuje prezydent, mieszkańcy często zgłaszają zapotrzebowanie na takie programy.
- Wiemy, że takie centra moglibyśmy uruchamiać także w innych częściach miasta, o ile będzie zapotrzebowanie i możliwość startu w konkursach. Katalog nie jest zamknięty i zapewniam, że pieniądze zostaną dobrze wydane - mówi prezydent Andrzej Nowakowski. - Jeśli Unia Europejska daje na to pieniądze, to grzechem byłoby nie skorzystać.
Projekt ma potrwać do lipca 2025 roku, ale po zakończeniu realizacji "idea LOWE będzie jeszcze propagowana" przez rok. Z I edycji programu ma skorzystać 200 osób.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.