Reklama

Reklama

Zawody przyszłości w branży medycznej

Opublikowano: śr, 18 lis 2020 08:16
Autor:

Zawody przyszłości w branży medycznej - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nauki medyczne to dziś jedna z najbardziej rozwijających się branż. Cegiełkę do zapotrzebowania na różnego rodzaju medyków dołożyła epidemia koronawirusa, która sprawiła, że w szpitalach, przychodniach czy punktach medycznych zaczęło brakować rąk do pracy. Osoby z wykształceniem medycznym są na rynku pracy potrzebne bardziej, niż kiedykolwiek przedtem. Prześledźmy, na przykładzie oferty szkoły TEB Edukacja, jakich zawodów warto się uczyć.

Reklama

Technicy medyczni poszukiwani

Praca technika farmaceutycznego kojarzy się zwykle z obsługą pacjentów w okienku apteki, wydawaniem lekarstw na receptę i bez, udzielaniem konsultacji na temat działania poszczególnych składników, zawartych w lekach. To wszystko prawda, jednak jest to zaledwie niewielka część działań, jakie może wykonywać technik farmacji. Wiedza, którą zdobywa na temat produkcji leków, ich analizy i kontroli jest tak rozległa, że z powodzeniem znajdzie pracę w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, laboratoriach chemicznych, zielarniach, czy hurtowniach farmaceutycznych.

Jeśli Twoim marzeniem jest wsparcie lekarza w diagnostyce obrazowej, wybierz kierunek technika elektroradiologa. Praca będzie czekała na Ciebie w pracowniach tomografii komputerowej, radiologii stomatologicznej i wszelkich pracowniach ogólnodiagnostycznych. To nie koniec perspektyw czynnego uprawiania zawodu elektroradiologa - z ich umiejętności korzysta się również na salach operacyjnych kardiochirurgii i ortopedii, w szpitalnych oddziałach ratunkowych a nawet w klinikach weterynaryjnych! 

Jeszcze inna, ciekawa propozycja to technik masażysta z elementami fizjoterapii. Absolwent tego kierunku jest ekspertem w wykonywaniu różnego rodzaju masaży, od medycznych, np. masaż leczniczy kręgosłupa, przez sportowy, usuwający zakwasy i redukujący napięcie mięśniowe, aż po masaż kosmetyczny, czyli wygładzający, uelastyczniający i ujędrniający tkankę skórną oraz podskórną wybranych partii ciała. Posiadając te umiejętności można poprowadzić własny salon masażu lub zatrudnić się w wielu uzdrowiskach, salonach odnowy biologicznej, ośrodkach SPA i hotelach lub po prostu w przychodniach rehabilitacyjnych. 

Te kierunki są zawsze w modzie

Są takie kierunki, na absolwentów których zawsze jest popyt, niezależnie od sytuacji ekonomiczno-gospodarczej. Szkoły medyczne w Płocku wychodzą naprzeciw potrzebom, jakimi są na przykład fachowa wiedza z zakresu dietetyki i zaburzeń odżywiania. Kształcąc się na tym kierunku poznać można tajniki planowania jadłospisów, zarówno diet odchudzających, jak i specjalistycznych diet dla osób chorujących na konkretne schorzenia, takie jak cukrzyca, insulinooporność czy cierpiących na nietolerancje poszczególnych składników. Znajomość zasad żywienia i reguł komponowania zbilansowanych jadłospisów pozwoli dietetykowi rozwinąć skrzydła zarówno w indywidualnej pracy z pacjentami w prywatnym gabinecie dietetyki, jak i w wielu instytucjach: przedszkolach, żłobkach, szkołach, poradniach dietetycznych, instytutach leczenia otyłości i wielu innych. 

Zachodzące procesy demograficzne powodują nieustające starzenie się społeczeństw, a to z kolei jest przyczyną dużego zapotrzebowania na zawód opiekuna medycznego z aktywizacją seniora. W zakres obowiązków osoby opiekującej się seniorami wchodzi rozpoznawania specyficznych potrzeb ludzi w jesieni życia - często chorych, niesamodzielnych, zdanych na pomoc medyczną i emocjonalną innych. Pielęgnacja, zabiegi higieniczne i opiekuńcze, ale też aktywizacja społeczna i podnoszenie w osobach starszych poczucia społecznej afiliacji to niektóre z zadań, jakie czekają na opiekuna. Zawodowy opiekun często będzie potrafił też porozumiewać się w języku migowym oraz znać będzie anglojęzyczną nomenklaturę zawodową.

Dobry zawód - co na niego wpływa?

Dobre przygotowanie do zawodu medyka to przede wszystkim pasja i zaangażowanie samego kursanta. Bez chęci pracy w zawodzie i swoistego powołania, nawet najlepsza szkoła nie uczyni z absolwenta kogoś, kto jest w swoim fachu najlepszy. Jednak gdy te chęci i motywacja już są, jest parę kwestii, na które warto zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji o kształceniu, które w trakcie późniejszej pracy przyniosą nie lada korzyści. Należy do nich kadra wykładowców. Warto wybrać taką szkołę, w której prelegentami są osoby realnie wykonujące dany zawód, czyli praktycy. Tylko oni będą potrafili przekazać praktyczną wiedzę, rzeczywiście przydatną podczas pracy w zawodzie. Na podobnej zasadzie powinny działać zajęcia warsztatowe. Warto wybrać kursy, które prowadzone są w pracowniach mających na wyposażeniu własny sprzęt medyczny. Innym czynnikiem, który warto brać pod uwagę jest dostępność dodatkowych kursów uzupełniających. Im więcej zagadnień tematycznych zostanie przyswojonych, tym większa jest szansa na objęcie ważnych stanowisk i szersze możliwości zarobkowania.

Zawody medyczne jeszcze długo będę na pierwszych stronach list poszukiwawczych wielu miejsc pracy związanych z medycyną. Poszukiwani są i będą nie tylko lekarze, ale technicy zawodów medycznych oraz personel szpitalny i osoby wspierające pacjentów.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.