Reklama

[Zdjęcia] Uczniowe SP nr 1 na gościnnych występach

Opublikowano:
Autor:

[Zdjęcia] Uczniowe SP nr 1 na gościnnych występach - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Już po raz dziesiąty w Kutnie odbywa się festiwal poświęcony największemu artyście tworzącym w języku jidysz, który urodził się w Kutnie - Szalomowi Aszowi. Uroczyste otwarcie miało miejsce dziś w Centrum Teatru Muzyki i Tańca. Uczestniczyli w nim również uczniowie ze SP nr 1 w Gostyninie, którzy uświetnili uroczystość przygotowanym spektaklem.

Już po raz dziesiąty w Kutnie odbywa się festiwal poświęcony największemu artyście tworzącym w języku jidysz, który urodził się w Kutnie - Szalomowi Aszowi. Uroczyste otwarcie miało miejsce dziś w Centrum Teatru Muzyki i Tańca. Uczestniczyli w nim również uczniowie ze SP nr 1 w Gostyninie, którzy uświetnili uroczystość przygotowanym spektaklem.

Zgromadzonych gości powitała dyrektor Biblioteki, pani Magdalena Konczarek, która przybliżyła wszystkim historię festiwalu.

Na uroczystości pojawiło się wielu znamienitych gości. Wśród nich nie mogło zabraknąć prezydenta Kutna Zbigniewa Burzyńskiego oraz prawnuka samego Szaloma Asza - Davida Mazovera. Wśród gości pojawili się także prof. Daniel Kalinowski, który od wielu lat jest nieocenionym wsparciem naukowym festiwalu, i pani Grażyna Baranowska z kutnowskiej książnicy, która od wielu lat pracuje nad życiem i twórczością żydowskiego pisarza i prawdopodobnie wie o nim wszystko.

Podczas otwarcia goście mieli okazję obejrzeć premierowy pokaz filmu, stworzonego specjalnie dla kutnowskiej biblioteki, a opowiadającego o samej sylwetce i dziełach Szaloma Asza, a także o działaniach, jakie dotychczas podjęła biblioteka, aby pamięć o tym artyście była wiecznie żywa.

Po projekcji filmu na scenie pojawiła się młodzież ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Gostyninie, która przedstawiła spektakl pt. "Inni z Floriańskiej".  

X edycja Festiwalu Szaloma Asza, którego głównym organizatorem jest Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kutnie, potrwa do 8 października. Festiwal jest imprezą łączącą przeszłość z teraźniejszością Kutna, w którym przed II Wojną Światową licznie mieszkała ludność żydowska. Szalom Asz należy do klasyków literatury żydowskiej, zaś w latach 30-tych kandydował do Nagrody Nobla jako pisarz polski. Dzieki Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej co dwa lata, mieszkańcy Kutna mają okazję zapoznać się nie tylko z twórczością Szaloma Asza, ale i z kulturą żydowską szeroko rozumianą.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE