Reklama

ZUS podwyższa świadczenia. Ile dostaną renciści i emeryci?

Opublikowano:
Autor:

ZUS podwyższa świadczenia. Ile dostaną renciści i emeryci? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od 1 marca wzrosną emerytury i renty. Wskaźnik waloryzacji wynosi 102,98 %, co w praktyce oznacza, że osoba, która dotychczas pobierała świadczenie w wysokości np. 1500 zł, otrzymywać będzie o 44,70 zł więcej. Co więcej, świadczeniobiorcy nie muszą składać wniosku, ponieważ ZUS podwyższy świadczenie z urzędu.

Od 1 marca wzrosną emerytury i renty. Wskaźnik waloryzacji wynosi 102,98 %, co w praktyce oznacza, że osoba, która dotychczas pobierała świadczenie w wysokości np. 1500 zł, otrzymywać będzie o 44,70 zł więcej. Co więcej, świadczeniobiorcy nie muszą składać wniosku, ponieważ ZUS podwyższy świadczenie z urzędu.

Waloryzacja ma na celu utrzymanie siły nabywczej pobieranego świadczenia. W dostosowywaniu wysokości emerytur lub rent do obecnych warunków ekonomicznych używa się tzw. wskaźnika waloryzacji. To ile wynosi w danym roku wynika bezpośrednio z ubiegłorocznych danych gospodarczych, a konkretnie ze średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych, który powiększa się dodatkowo o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.

Nie trzeba składać wniosku, ponieważ ZUS zwaloryzuje świadczenie z urzędu. Aby sprawdzić o ile wzrośnie należy pomnożyć je przez tegoroczny wskaźnik waloryzacji, który wynosi 102,98%. 

Przykłady:

Emerytura wyniosła w lutym 1000 zł brutto. Po przemnożeniu przez wskaźnik waloryzacji otrzymujemy 1029,80 zł. 1 marca emerytura wzrośnie więc o 29,80 zł brutto.
Emerytura wyniosła w lutym 3000 zł brutto. Po przemnożeniu przez wskaźnik waloryzacji otrzymujemy 3089,40 zł. 1 marca emerytura wzrośnie więc o 89,40 zł brutto.

Więcej informacji dotyczących waloryzacji świadczeń w ZUS znajdą Państwo na stronie www.zus.pl oraz w każdej placówce zakładu.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE