Reklama

ZUS sięgnie do kieszeni rozwodników

Opublikowano:
Autor:

ZUS sięgnie do kieszeni rozwodników - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Według danych statystycznych, rozwodnicy i rozwódki stanowią 4,7 proc. mieszkańców Gostynina. Reforma emerytalna i wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych sprawią, że pary zamierzające zerwać węzeł małżeński, dobrze zastanowią się nad swoją decyzją. Rozwód kosztować ich może bowiem "kary finansowe", gdyż część pieniędzy zgromadzonych w PPK trafi do ZUS-u i skarbu państwa.

Według danych statystycznych, rozwodnicy i rozwódki stanowią 4,7 proc. mieszkańców Gostynina. Reforma emerytalna i wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych sprawią, że pary zamierzające zerwać węzeł małżeński, dobrze zastanowią się nad swoją decyzją. Rozwód kosztować ich może bowiem "kary finansowe", gdyż część pieniędzy zgromadzonych w PPK trafi do ZUS-u i skarbu państwa. 

Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe? W imieniu swoich pracowników (zarówno etatowych, jak i na umowę-zlecenie, członków spółdzielni rolniczych, czy rad nadzorczych), umowy na prowadzenie PPT zwierać będą pracodawcy. Minimalna składka wynosić ma 1,5 proc. wynagrodzenia ze strony firmy i 2 proc. od pracownika. Fakultatywnie, firma może zadeklarować dodatkowe 2,5 proc. składki, zaś pracownik 2 proc. 

Jak alarmuje Business Insider Polska, sytuacja komplikuje się w przypadku... rozwodników. Na pieniądzach zgromadzonych przez nich na PPT "łapę" położy Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Mowa o małżeństwach posiadających wspólnotę majątkową, w sytuacji, gdy jedno z małżonków nie posiada PPT. Po dokonaniu podziału majątku, część składek będzie przekazana w formie pieniężnej (w przypadku, gdy obaj małżonkowie są posiadaczami PPK, pieniądze trafiają bezpośrednio z konta na konto). Jednak zanim dojdzie do wypłaty należnego kapitału, ZUS zabierze 30 proc. z połowy składek, natomiast połowa sumy składki powitalnej i dopłat rocznych trafi do skarbu państwa.

Nowe przepisy wejść mają w życie z dniem 1 stycznia 2019 r. Warto powiedzieć, że w 2016 roku, mieszkańcy powiatu zawarli 82 małżeństw, co odpowiada 4,4 małżeństwom na 1000 mieszkańców. W tym samym okresie odnotowano 1,4 rozwodów przypadających na 1000 mieszkańców.

2016 małżeństwa 4,4/1000, rozwody 1,4. 
4,7 prc rzowiedzione

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE