reklama
reklama

15 października chcesz głosować korespondencyjnie? To ostatnia chwila, aby to załatwić!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. Kutno Net

15 października chcesz głosować korespondencyjnie? To ostatnia chwila, aby to załatwić! - Zdjęcie główne

Pakiet wyborczy dostarczy nam do domu listonosz. | foto arch. Kutno Net

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wybory do Sejmu i SenatuMija termin złożenie wniosku, który umożliwia osobom upoważnionym głosowanie korespondencyjne. Do kiedy konkretnie masz czas? Na jakich zasadach można w ten sposób oddać swój głos? Wyjaśniamy.
reklama

Do głosowania korespondencyjnego uprawnieni są wyborcy, którzy mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub ci, którzy mają przekroczone – lub najpóźniej w dniu głosowania kończą – 60 lat. W ten sposób zagłosować mogą również osoby, które poddane są obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych. Co ważne, zagłosować tak można tylko na terytorium Polski. 

Głosowanie korespondencyjne. Skąd wziąć pakiet wyborczy? 

Aby oddać korespondencyjne ważny głos w nadchodzących wyborach, musimy o takiej chęci powiadomić komisję, która za pomocą poczty dostarczy nam pakiet wyborczy. Mamy na to czas do tylko poniedziałku 2 czerwca, do godziny 23.59. Wyjątkiem są osoby, które będą przebywać na kwarantannie – one wniosek o głosowanie korespondencyjne mogą złożyć do 13 października.

reklama

Możemy to zrobić osobiście lub online za pomocą profilu zaufanego, e-dowód lub bankowości elektronicznej. Informacja taka musi dotrzeć do komisarza wyborczego. 

W zgłoszeniu musimy podać imię i nazwisko, numer ewidencyjny PESEL, adres, na który zostanie wysłany pakiet wyborczy oraz nr telefonu lub adres e-mail do kontaktu.

W przypadku osób z niepełnosprawnością wymagana jest również kopia aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. W zgłoszeniu można również wpisać, by doręczany wyborcy pakiet zawierał nakładki na kartę do głosowania sporządzone w alfabecie Braille'a

reklama

– informuje biuro prasowe Poczty Polskiej.

Najpóźniej sześć dni przed wyborami listonosz dostarczy nam przesyłkę z pakietem wyborczym. Poczta wylicza, że będzie on składał się z: koperty zwrotnej, karty lub kart do głosowania, koperty na kartę do głosowania, instrukcji głosowania korespondencyjnego, nakładki lub nakładki na kartę czy karty do głosowania w alfabecie Braille’a, jeśli wyborca zgłosił chęć ich otrzymania, oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania.

Pakiety wysyłane są za pośrednictwem Poczty Polskiej. Do rąk własnych i po okazaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość wyborcy doręcza je listonosz. Odebranie pakietu wymaga pisemnego pokwitowania odbioru.

reklama

Głosowanie za pomocą poczty. Te głosy będą nieważne

Po oddaniu głosu kartę do głosowania wraz z oświadczeniem należy umieścić w kopercie z napisem „Koperta na kartę do głosowania”.

Zaklejoną kopertę należy włożyć do koperty zwrotnej zaadresowanej do obwodowej komisji wyborczej. Gdy koperta z kartą do głosowania nie będzie zaklejona, karta do głosowania nie będzie uwzględniona przy ustalaniu wyników wyborów.

– podkreśla biuro prasowe Poczty. 

Co zrobić po oddaniu głosu? Kopertę zwrotną wyborca może przekazać przedstawicielowi Poczty Polskiej, np. listonoszowi lub zostawić  w dowolnej placówce poczty. Możemy ją także osobiście dostarczyć do obwodowej komisji wyborczej w obwodzie głosowania, w którym jesteśmy wpisani do spisu wyborców. Nie dotyczy to jednak wyborców podlegających obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych w dniu głosowania. 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama