Ostatnia niedziela lutego była początkiem nowego sezonu koncertowego w sannickim pałacu. Rozpoczął się tu 37 rok recitali chopinowskich, którym towarzyszy zawsze występ polskiego aktora lub aktorki.
Tym razem gościliśmy Marię Gabryś i Wiesława Komasę. Koncert pod tytułem „Pieśń o życiu i śmierci Chopina” nawiązywał do rocznicy urodzin kompozytora. Dźwięki fortepianu płynące spod palców pianistki doskonale współgrały z poezją w interpretacji Wiesława Komasy. Wyjątkowo mocny głos aktora „starej szkoły”, jak sam o sobie mówi, tak naprawdę nie wymagał pomocy mikrofonu. Każdy utwór muzyczny Fryderyka Chopina korespondował z odpowiednio dobranym słowami z fragmentów „Kartoteki” Tadeusza Różewicza, poezji Czesława Miłosza, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego
i innych.
Godzina minęła zupełnie niepostrzeżenie, a widzowie niechętnie opuszczali salę koncertową. Na pocieszenie czekało ich jeszcze spotkanie z trojgiem malarzy. Był to co prawda już finisaż ich wystawy, ale warto było jeszcze raz zerknąć na obrazy pod wspólnym tytułem „Artist tertium, tres oculos – trzech artystów, trzy spojrzenia”. Małgorzata Górna-Saniternik, Joanna Hrk i Dariusz Młynarczyk pokazują różnorodne ujęcia otaczającej nas natury. Każdy z obrazów jest inny, niesie ze sobą historię plenerów i indywidualnych wypraw.
Tym, którzy poczuli niedosyt doznań artystycznych, proponujemy kolejny koncert już w pierwszą niedzielę marca. Przy fortepianie zasiądzie Anna Hajduk. Poezję śpiewaną usłyszymy w wykonaniu Matyldy Damięckiej z akompaniamentem gitarzysty Radosława Łukasiewicza.
Po koncercie zaprosimy na otwarcie kolejnej wystawy malarstwa, tym razem Adama Kunikowskiego pt. „Na swojską nutę”.
Ale jeszcze wcześniej, już w środę, 28 lutego, o godzinie 17 zapraszamy na wieczór autorski w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. W sannickim pałacu gościć będą dr Irena Grzesiuk-Olszewska i prof. Andrzej K. Olszewski – autorzy książki - albumu „Pomniki Chopina”. Wstęp wolny dla każdego!