Reklama

Zakodowana Piątka, czyli Europe Code Week w SP nr 5

Opublikowano:
Autor:

Zakodowana Piątka, czyli Europe Code Week w SP nr 5 - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Tradycją w Szkole Podstawowej nr 5 im. Księcia Mazowieckiego Siemowita IV w Gostyninie stały się warsztaty programowania. Dnia 19 września 2018 r. w związku z Europe Code Week szkolne sale wypełniły się miłośnikami kodowania. Uczniowie i przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej nr 5 oraz zaproszeni goście z zaprzyjaźnionych szkół z Izabelina i z Ząbek przygotowali zajęcia dla swoich koleżanek i kolegów.

Tradycją w Szkole Podstawowej nr 5 im. Księcia Mazowieckiego Siemowita IV w Gostyninie stały się warsztaty programowania. Dnia 19 września 2018 r. w związku z Europe Code Week szkolne sale wypełniły się miłośnikami kodowania. Uczniowie i przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej nr 5 oraz zaproszeni goście z zaprzyjaźnionych szkół z Izabelina i z Ząbek przygotowali zajęcia dla swoich koleżanek i kolegów.

W warsztatach wzięły udział także dzieci z Przedszkola nr 4 i Przedszkola nr 2 w Gostyninie oraz pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Szczawinie Kościelnym.

Kodowali wszyscy, mali i duzi dlatego zajęcia były bardzo zróżnicowane. Uczniowie pod okiem wychowawców wprowadzali swoich rówieśników w tajemniczy świat programowania. Najmłodsze przedszkolaki kodowały z wykorzystaniem kolorowych patyczków, pomponików i klocków Dienesa. Maluchy z uśmiechem na twarzy rozwiązywały każde zadanie, wykazując się świetną znajomością figur geometrycznych, kolorów i znakomitą wyobraźnią przestrzenną.

Uczniowie klasy II a zapraszali do zabawy z wykorzystaniem maty „Drzewo Logiczne”, na której uczestnicy segregowali figury geometryczne, uwzględniając podane warunki: kształt, wielkość czy kolor. Przygotowali również grę logiczną „Mucha”. Dzieci w atmosferze dobrej zabawy, uważając na pojawiające się pułapki wyznaczały trasę, jaką miał pokonać sympatyczny owad. Jednak największym sprytem i zręcznością wykazały się podczas kodowania wyrazów kolorami przy pomocy sznurków, gumek i kubeczków. To zadanie wzbudziło wiele pozytywnych emocji.

Jeśli kodowanie, to nie mogło zabraknąć robotów. W kolejnej z sal dzieci poznały sympatycznego robota o imieniu Doc. Robot zaprogramowany na świetną zabawę uczył dzieci poruszania się po swojej macie-labiryncie. Maluchy w wielkim skupieniu planowały trasę Doc’a, a prawidłowo wykonane zadanie wywoływało wiele uśmiechów i okrzyków radości.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się także Ozoboty, przywiezione przez naszych przyjaciół z Izabelina. Uczniowie pod kierunkiem pani Mileny Izbickiej i pani Joanny Sobeckiej pokazywali uczestnikom warsztatów, jakich kodów należy użyć, aby Ozobot zatańczył lub zmienił kolor.

Ciekawą propozycję kodowania na dywanie przedstawiły panie ze Szkoły Podstawowej w Ząbkach. Panie Anna Kuśnierz i Aneta Stankiewicz pokazały, że kodować można w każdej sytuacji i z wykorzystaniem każdego materiału. W tym wypadku był to kłębek wełny, strzałki kierunkowe i mata.

Profesjonalnym podejściem do tematu programowania wykazali się również uczniowie klasy III b gimnazjum i klasy VII b, którzy zaprezentowali w języku angielskim swoje animacje komputerowe wykonane w programie Alice 3. Uczestnicy warsztatów, korzystając z cennych wskazówek swoich bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek tworzyli własne animacje.

W tym wyjątkowym dniu swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście: pan Paweł Kalinowski – Burmistrz Miasta Gostynina, pan Andrzej Robacki – Przewodniczący Rady Miasta oraz pan Marian Kuć – nauczyciel konsultant w zakresie edukacji informatycznej, zawodowej i nowoczesnych technik nauczania w MSCDN w Płocku, którzy towarzyszyli dzieciom w zabawach z kodowaniem.

W nagrodę za udział w warsztatach i wspólnie spędzony czas uczestnicy otrzymali imienne certyfikaty.

To był dzień pełen pozytywnej energii, radości i fantastycznej zabawy połączonej z nauką cennej umiejętności, jaką jest kodowanie.

Źródło: SP nr 5 w Gostyninie

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE