Reklama

[ZDJĘCIA] W hołdzie żołnierzom poległym w walkach niepodległościowych

Opublikowano:
Autor:

[ZDJĘCIA] W hołdzie żołnierzom poległym w walkach niepodległościowych - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Gostyninie przy ulicy Targowej, w samo południe rozpoczęła się uroczystość upamiętniająca żołnierzy poległych w czasie walk o niepodległość.

W miniony piątek na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Gostyninie przy ulicy Targowej, w samo południe rozpoczęła się uroczystość upamiętniająca żołnierzy poległych w czasie walk o niepodległość.

Burmistrz Paweł Kalinowski zabierając głos powiedział m.in.:

- Cmentarz przy ulicy Targowej, gdzie się dziś spotykamy, jest miejscem pochówku osadników niemieckich, którzy od założenia na początku XIX wieku parafii ewangelicko-augsburskiej i przeznaczenia gostynińskiego zamku na zbór, na trwałe związali się z miastem, znajdując tu swoje nowe miejsce na ziemi.(...) Historia tego miejsca nierozerwalnie splata się z dziejami naszego miasta, dlatego to przede wszystkim my mamy obowiązek i honor dbać o zachowanie jej w naszej pamięć.

Dla młodego pokolenia Gostynina dzień dzisiejszy niech będzie niezapomnianą lekcją historii, która dotyka bezpośrednio nas samych, Gostynina i ziemi gostynińskiej.

Następnie głos zabrał ks. Szymon Czembor, który poprowadził modlitwę ekumeniczną. Czynnie uczestniczył w niej także ks. dziekan Ryszard Kruszewski i ks. Andrzej Rutkowski. Odczytane zostały m.in. Psalm 103, Lekcja Apostolska, fragment Ewangelii św. Jana.

Po części modlitewnej głos zabrała pani Iwona Grobelska z Inowrocławia – prawnuczka Jana Grobelskiego, która wspomniała swojego przodka i jego losy wojenne.

Bardzo ważnym momentem było posadzenie drzew pamięci, którego dokonali burmistrz Paweł Kalinowski, wicestarosta Jan Kazimierz Krzewicki, Krzysztof Czerwiński z Urzędu Gminy, ks. Szymon Czembor, ks. dziekan Ryszard Kruszewski, ks. Andrzej Rutkowski, Karl Fusch i rodzina państwa Grobelskich.

Po zakończeniu spotkania na cmentarzu wszyscy zebrani zostali zaproszeni do Zamku Gostynińskiego, gdzie przybliżona została przez Pułk 4-ty Piechoty Księstwa Warszawskiego Grupę Rekonstrukcyjną postać kapitana Wojska Polskiego Księstwa Warszawskiego – Ludwika Millera oraz jego związek z Gostyninem.

Organizatorami uroczystości byli: pan Karl Fusch, Grupa rekonstrukcji Historycznej im. 10 Batalionu Saperów., Pułk 4-ty Piechoty Księstwa Warszawskiego Grupa Rekonstrukcyjna, Burmistrz Miasta Gostynina Paweł Kalinowski i Wydział Promocji Urzędu Miasta Gostynina.

Źródło: UM Gostynina

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE