Reklama

Alkohol w ciąży

Opublikowano:
Autor:

Alkohol w ciąży - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Kobiety również zmagają się z problemem alkoholowym. Szczególnie w okresie ciąży czy karmienia piersią należy stanowczo odstawić wszelkie używki. Nawet minimalna dawka przyjęta przez ciężarną w może wywołać szereg nieprawidłowości. Dowiedz się, jakie konsekwencje może mieć spożywanie alkoholu i innych substancji w okresie ciąży, a także gdzie warto szukać pomocy.

Skutki picia alkoholu w ciąży

Każdy lekarz już na początku prowadzenia ciąży stanowczo odradzi stosowania jakichkolwiek używek. Alkohol czy substancje psychoaktywne prowadzą do powstawania wad rozwojowych płodu, z którymi w wielu przypadkach będzie zmagało się przez całe życie. Jednym z nich jest zespół alkoholowy płodu (FAS). Może powodować trwałe uszkodzenia mózgu, układu kostno-stawowego, twarzoczaszki i innych narządów. Nie ma bezpiecznej ilości alkoholu, którą można wypić w ciąży, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest unikanie jego spożywania, nie tylko w okresie prenatalnym, ale także po urodzeniu, jeżeli kobieta decyduje się na karmienie piersią. W przypadku uzależnienia konieczne będzie wdrożenie stosowanego leczenia, na przykład w ośrodku zamkniętym Medjol.

Zespół FAS

Zespół alkoholowy płodu (FAS, ang. Fetal Alcohol Syndrome) to zespół wad rozwojowych, które mogą wystąpić u dzieci, jeśli ich matki spożywają alkohol w trakcie ciąży. Objawy zespołu alkoholowego płodu charakteryzują się obniżoną wagą urodzeniową i niską długością ciała noworodka, zaburzeniami rozwoju mózgu i ośrodkowego układu nerwowego, twarzoczaszki (na przykład szerokie czoło, małe oczy, niedorozwój szczęki), układu kostno-stawowego. W przyszłości mogą problemy z uczeniem się, koncentracją i pamięcią. Płodowy zespół alkoholowy można zauważyć niemal od razu po porodzie. Dziecko rodzi się z zespołem abstynencyjnym – jest wrażliwe na światło, dźwięk, może mieć drgawki, problemy ze snem i napięciem mięśniowym. Dodatkowo często płacze i trudno je uspokoić. Zespół alkoholowy płodu jest trwałym i nieodwracalnym uszkodzeniem, dlatego unikanie spożywania alkoholu w trakcie ciąży jest bardzo ważne. Co zrobić w przypadku wystąpienia uzależnienia?

Jak pomóc w walce z uzależnieniem?

Jeśli kobieta w ciąży jest uzależniona od alkoholu, to powinna jak najszybciej rozpocząć leczenie. W tym celu należy udać się do ośrodka leczenia uzależnień (https://medjol.pl/prywatny-osrodek-uzaleznien-warszawa), gdzie pod okiem specjalistów w bezpieczny dla zdrowia dziecka sposób przejdzie przez detoks, a następnie terapię. W trakcie zajęć indywidualnych lub grupowych można spojrzeć zupełnie inaczej na sytuację życiową, odszukać źródło problemów, które spowodowało uzależnienie, a także na nowo poukładać swoje życie. Więcej informacji na temat leczenia znajdziesz tutaj: https://medjol.pl/terapia/odwyk-alkoholowy. Nie bez znaczenia jest również wsparcie najbliższych. Można również wybrać się na terapię dla współuzależnionych lub dla par. Kilka sesji z pewnością pomoże w zrozumieniu problemu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy