Skutki picia alkoholu w ciąży
Każdy lekarz już na początku prowadzenia ciąży stanowczo odradzi stosowania jakichkolwiek używek. Alkohol czy substancje psychoaktywne prowadzą do powstawania wad rozwojowych płodu, z którymi w wielu przypadkach będzie zmagało się przez całe życie. Jednym z nich jest zespół alkoholowy płodu (FAS). Może powodować trwałe uszkodzenia mózgu, układu kostno-stawowego, twarzoczaszki i innych narządów. Nie ma bezpiecznej ilości alkoholu, którą można wypić w ciąży, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest unikanie jego spożywania, nie tylko w okresie prenatalnym, ale także po urodzeniu, jeżeli kobieta decyduje się na karmienie piersią. W przypadku uzależnienia konieczne będzie wdrożenie stosowanego leczenia, na przykład w ośrodku zamkniętym Medjol.
Zespół FAS
Zespół alkoholowy płodu (FAS, ang. Fetal Alcohol Syndrome) to zespół wad rozwojowych, które mogą wystąpić u dzieci, jeśli ich matki spożywają alkohol w trakcie ciąży. Objawy zespołu alkoholowego płodu charakteryzują się obniżoną wagą urodzeniową i niską długością ciała noworodka, zaburzeniami rozwoju mózgu i ośrodkowego układu nerwowego, twarzoczaszki (na przykład szerokie czoło, małe oczy, niedorozwój szczęki), układu kostno-stawowego. W przyszłości mogą problemy z uczeniem się, koncentracją i pamięcią. Płodowy zespół alkoholowy można zauważyć niemal od razu po porodzie. Dziecko rodzi się z zespołem abstynencyjnym – jest wrażliwe na światło, dźwięk, może mieć drgawki, problemy ze snem i napięciem mięśniowym. Dodatkowo często płacze i trudno je uspokoić. Zespół alkoholowy płodu jest trwałym i nieodwracalnym uszkodzeniem, dlatego unikanie spożywania alkoholu w trakcie ciąży jest bardzo ważne. Co zrobić w przypadku wystąpienia uzależnienia?
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.