Co to jest cloud logistics?

Opublikowano:
Autor:

Co to jest cloud logistics? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Logistyka od lat wykorzystuje rozwiązania z zakresu technologii informacyjnych, jednak na przestrzeni ostatniej dekady mogliśmy być świadkami szczególnie intensywnego ich rozwoju. W łańcuchach dostaw zaczęto stosować m.in. przetwarzanie w chmurze (cloud computing), co zaowocowało pojawieniem się na rynku systemów zarządzania magazynem (WMS). Dziś zarządzanie logistyką w modelu chmurowym, czyli cloud logistics, jest czymś, co na co dzień wykorzystują giganci branży i do czego dąży wiele nowoczesnych przedsiębiorstw, chcących poprawić wydajność i zredukować koszta działalności.

Cloud logistics — co to takiego?

Cloud logistics (w wolnym tłumaczeniu logistyka w chmurze) pozwala na integrację informacji przesyłanych w ramach poszczególnych etapów łańcucha dostaw. Dane przesyłane są do chmury obliczeniowej, dzięki czemu są osiągalne w każdej chwili i z dowolnego miejsca na Ziemi — wystarczy dostęp do internetu oraz odpowiednie uprawnienia. Technologia ta obecnie rewolucjonizuje logistykę, gdzie służy do szeroko pojętego kontrolowania operacji i procesów zachodzących w ramach łańcucha dostaw. Korzyści płynące ze stosowania tego rozwiązania oraz powody, dla których przedsiębiorstwa decydują się na wdrażanie go w swój supply chain, omówimy w dalszej części artykułu.

Aby korzystanie z cloud logistics było możliwe, konieczna jest odpowiednia infrastruktura, która pozwoli na sprawne przetwarzanie i magazynowanie danych. Współcześnie firmy nie muszą samodzielnie zajmować się kompletowaniem potrzebnego w tym celu sprzętu czy dbać o jego utrzymanie. Usługi z dziedziny cloud logistics obecnie dostarczane są m.in. w modelu SaaS (software as a service). W tym przypadku infrastruktura utrzymywana jest przez dostawcę usługi — klient otrzymuje dostęp do oprogramowania poprzez aplikacje online. W takim modelu najczęściej występuje rozliczenie w formie abonamentu.

Zalety cloud logistics — dlaczego warto wykorzystywać tę technologię?

Technologia cloud logistics ma wiele zalet i z tego powodu jest coraz chętniej wykorzystywana przez firmy chcące maksymalizować wydajność procesów logistycznych. Zastosowanie chmury obliczeniowej w łańcuchu dostaw pozwala na swobodny dostęp do wszelkich istotnych danych i szybką wymianę informacji. Ważną cechą tej technologii jest to, że pozostaje ona dostępna całodobowo i jest na bieżąco aktualizowana. Dzięki temu można m.in. sprawdzać aktualne stany magazynowe czy śledzić położenie określonych obiektów w czasie rzeczywistym.

Poprzez systemy wykorzystujące chmurę obliczeniową można także sprawować nadzór nad operacjami mającymi miejsce na określonym etapie łańcucha dostaw. Z ich wykorzystaniem można zlecać określone działania, kontrolować ich przebieg i monitorować wyniki. Dzięki gromadzonym danym możliwe jest np. generowanie raportów z wybranych obszarów działalności magazynu.

Cloud logistics — skalowalne i elastyczne rozwiązania dla firm

Co więcej, rozwiązania z zakresu cloud logistics najczęściej są skalowalne, dzięki czemu istnieje możliwość dopasowania ich do bieżącej działalności i potrzeb firmy. Liczne funkcjonalności wykorzystujących je systemów mogą być implementowane w sposób elastyczny, w pełni dostosowany do wymagań klienta, dzięki czemu nie ponosi on kosztów utrzymania technologii, z których nie korzysta. W projektowaniu optymalnych dla danej działalności przestrzeni logistycznych pomaga na przykład Panattoni — lider rynku powierzchni magazynowych w Polsce i Europie. Więcej informacji na temat tego dewelopera znajdziesz na stronie https://panattonieurope.com/pl-pl.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy