Czyste mieszkanie przez cały tydzień - czy to możliwe?

Opublikowano:
Autor:

Czyste mieszkanie przez cały tydzień - czy to możliwe? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Sprzątanie mieszkania nie należy do ulubionych czynności. Kiedy zbliżają się święta lub planujemy urządzić w domu przyjęcie, zabieramy się za generalne porządki i podczas pracy zastanawiamy się, dlaczego właściwie robimy wszystko na raz, a potem padamy ze zmęczenia. A przecież można sprzątać w mieszkaniu w taki sposób, aby specjalnie się nie przeciążać, a jednocześnie, żeby było czysto cały czas. Jak to wypracować?

Plan sprzątania

Harmonogram prac porządkowych umożliwi uniknięcie piętrzących się nieporządków i wyrobienie nawyku systematyczności. Regularność sprzątania jest bowiem o wiele ważniejsza, niż jego duża częstotliwość. W sieci można znaleźć wiele gotowych wzorów planu sprzątania; można z każdego z nich skorzystać bezpośrednio lub potraktować jako schemat dla przygotowania własnego, indywidualnego planu. Będzie on z oczywistych powodów inny dla małego mieszkania singla w centrum miasta, a inny dla domu jednorodzinnego na przedmieściach lub na wsi, w którym mieszka rodzina z trojgiem dzieci.

Jak często sprzątać? Jest to kwestia bardzo subiektywna. Jedni mają poczucie bałaganu już na widok porzuconej na krześle bluzki, innym nie przeszkadzają okruszki chleba na podłodze. Żadna przesada nie jest jednak wskazana; chodzenie po mieszkaniu ze szmatką i ścieranie każdego pyłka jest tak samo bezsensowne, jak pozostawienie kurzu na meblach przez kilka tygodni. Na pewno jednak sprzątanie jest mniej męczące, jeżeli poszczególne czynności będziemy wykonywać krótko i często, np. 20 minut dziennie na jedną lub dwie. Harmonogram prac sporządza się właśnie w celu rozpisania prac porządkowych na dni, w które mają być one wykonywane. Przykładowo, w poniedziałek ścieramy kurze z mebli, we wtorek odkurzamy, w środę myjemy podłogi, w czwartek łazienkę, itp. Plan prac ustalamy na cały tydzień pamiętając, że nie wszystkie czynności wykonuje się w takim samym czasie – z pewnością sprzątnięcie łazienki jest bardziej czasochłonne niż starcie kurzy w całym mieszkaniu.

Częstotliwość prac porządkowych

Każdego dnia czyścimy rzeczy codziennego użytku i łatwo brudzące się: zmywamy naczynia, ścieramy blat kuchenny, segregujemy śmieci i umieszczamy je w odpowiednich pojemnikach, zamiatamy podłogę w przedpokoju. Raz w tygodniu odkurzamy i zmywamy podłogi (czasem trzeba robić to częściej, zwłaszcza mycie podłóg bywa konieczne, kiedy w domu są małe dzieci), myjemy dokładnie łazienkę i kuchnię, ścieramy kurze z mebli w całym mieszkaniu. Zmieniamy pościel. Robimy pranie i prasowanie; warto zapełnić pralkę i nie używać jej częściej, o ile nie ma takiej potrzeby – można w ten sposób oszczędzić energię i wodę. Raz w miesiącu myjemy lodówkę, okap, piekarnik, kuchenkę mikrofalową, odkurzamy miejsca za meblami. W zależności od potrzeb można raz w miesiącu lub raz na dwa miesiące wyprać firanki i zasłony oraz umyć okna, a także wyprać tapicerkę meblową. Kilka razy w roku robimy przegląd ubrań i butów, stosownie do nadchodzącego sezonu. Po zimie oddajemy do czyszczenia okrycia wierzchnie, a następnie wieszamy je w szafie zabezpieczone pokrowcami. Rzeczy, których nie będziemy już nosić, pakujemy do kartonu lub worka i wywozimy do pojemników na niepotrzebne ubrania. Z pewnością przydadzą się potrzebującym.

Jak ułatwić sobie prace porządkowe?

Sprzątanie nie musi być uciążliwe, jeżeli dysponujemy odpowiednim sprzętem i środkami czystości. Warto zainwestować w profesjonalne urządzenia sprzątające, które zawsze przydadzą się w mieszkaniu. Ich szeroki wybór znajduje się na stronie euroczystosc.pl. Do mieszkania przyda się odkurzacz Numatic do pracy na sucho i na mokro; da się go wykorzystać zarówno do odkurzania, jak i do prania np. tapicerki, wykładzin lub dywanów. Można do niego również w tym samym miejscu nabyć profesjonalny, wydajny preparat czyszczący.

Alternatywą jest wypożyczenie urządzeń do sprzątania; warto zapoznać się z ofertą ich wynajmu na stronie bonus-czystosc.pl i skalkulować opłacalność tego rozwiązania.

Jeżeli z różnych powodów nie planujemy samodzielnego sprzątania, możemy podpisać umowę z firmą sprzątającą. Wówczas plan sprzątania uzgadniamy na etapie negocjacji umowy. Firma sprzątająca wyposażona jest w profesjonalne maszyny czyszczące, które przydadzą się zwłaszcza w domach jednorodzinnych, gdzie powierzchnia do sprzątania jest znacznie większa niż w mieszkaniu w bloku. Coraz więcej osób indywidualnych decyduje się na regularne korzystanie z usług firmy sprzątającej. Przy dłuższej współpracy można wynegocjować atrakcyjne ceny i mieć zawsze idealnie wysprzątane mieszkanie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy