reklama
reklama

Czyszczenie chemiczne odzieży, czyli na czym polega „pranie na sucho”?

Opublikowano:
Autor:

Czyszczenie chemiczne odzieży, czyli na czym polega „pranie na sucho”? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleTempo życia współczesnego człowieka stale rośnie. Jesteśmy coraz bardziej zabiegani, a to powszechne już zjawisko daje się zaobserwować szczególnie w dużych miastach. Skupieni na pracy i dbaniu o swój rozwój niejednokrotnie uświadamiamy sobie, że w całym tym pędzie brakuje nam czasu na prozaiczne, codzienne obowiązki.
reklama

Zamiast tracić energię na domowe czynności coraz częściej wolimy powierzać je w ręce ekspertów. Od lat najbardziej znienawidzoną pracą domową jest pranie i prasowanie ubrań. W tym miejscu przychodzą nam z pomocą profesjonaliści. Analiza rynku wyraźnie pokazuje, że popularność usług oferowanych przez pralnie zewnętrzne w Polsce stale rośnie. Korzystają z nich zarówno klienci indywidualni, jak i różnego rodzaju firmy i instytucje. Każdy rodzaj pralni ma własną specyfikę, swoje zalety i ograniczenia. W dzisiejszym artykule skupimy się na omówieniu technologii stosowanych w nowoczesnych pralniach chemicznych.

reklama

Pranie wodne a czyszczenie chemiczne – podstawowe różnice

Rynek pralniczy w Polsce wciąż się rozwija. Nowoczesne punkty usługowe zajmujące się kompleksowym odświeżaniem asortymentu tekstylnego są pożądanymi obiektami w każdym większym mieście. Oddawanie ubrań do pralni przestaje się już kojarzyć z luksusem, stając się codzienną, rutynową czynnością. Wiele osób korzysta z takich usług regularnie. Pralnie możemy podzielić na przykład ze względu na stosowane w nich technologie. Rozróżniamy dwa rodzaje prania: wodne i chemiczne. Metoda prania wodnego opiera się na najbardziej tradycyjnym rozumieniu prania, czyli czyszczeniu tekstyliów w wodzie z dodatkiem odpowiednich detergentów. W ten sposób możemy wybrać większość elementów garderoby – lecz nie wszystkie. Niektóre typy tkanin wymagają specjalnego traktowania ze względu na to, iż kontakt z wodą mógłby im zaszkodzić. W przypadku wyjątkowo delikatnych tkanin, które nie mogą być prane w zwykłej pralce automatycznej, do wywabiania plan stosuje się czyszczenie chemiczne, nazywane także „praniem na sucho”. W tym przypadku do odświeżania tekstyliów używa się specjalnych rozpuszczalników – środków skutecznych w czyszczeniu nawet najbardziej uporczywych zabrudzeń, które przy okazji wzmacniają strukturę tkanin i przedłużają ich trwałość.

reklama

Technologie w pralni chemicznej: czym są i jak działają agregaty chemiczne

Czyszczenie na sucho to metoda, w której zamiast wody i detergentów wykorzystuje się specjalny rozpuszczalnik. Chemiczne środki czyszczące charakteryzują się wysoką skutecznością usuwania zabrudzeń, a jednocześnie są w pełni bezpieczne dla tkanin. Technologia prania chemicznego opiera się na użyciu hermetycznych, bezwylotowych maszyn piorących nazywanych agregatami piorąco-suszącymi. Są to zaawansowane technicznie urządzenia składające się z kilku elementów. Najważniejszą częścią agregatu jest bęben piorący, w którym umieszcza się wsad. Podczas prania bęben może się obracać w obydwu kierunkach. Przed przedostawaniem się użytych substancji na zewnątrz chronią szczelnie zamknięte drzwi. Proces czyszczenia chemicznego jest w znaczniej mierze zautomatyzowany. Udział obsługi sprowadza się zazwyczaj do załadowania odzieży do bębna maszyny, wyboru programu piorącego i załączenia urządzenia. Do prania chemicznego nadają się ubrania wykonane z takich tkanin jak wełna, kaszmir, jedwab czy futra. Czyszczeniu chemicznemu można również poddawać typowe, codzienne tkaniny – jest to zalecane szczególnie w przypadku elementów garderoby złożonych z kilku rodzajów tkanin (np. spódnice i sukienki z poliestrowymi podszewkami).

reklama

Wyposażenie pralni chemicznej: maszyny, akcesoria i środki czyszczące

Nowoczesne agregaty chemiczne to urządzenia przyjazne środowisku. Ponieważ podczas prania urządzenie jest hermetycznie zamknięte, na zewnątrz nie wydostają się żadne opary z maszyny. Zużyty rozpuszczalnik jest poddawany destylacji, a po oczyszczeniu ponownie trafia do bębna maszyny. Resztki są natomiast gromadzone w specjalnym pojemniku, który raz na jakiś czas jest oddawany do utylizacji. Oprócz agregatów piorąco-suszących, w pralni chemicznej zastosowanie mają także inne specjalistyczne urządzenia i akcesoria wspomagające działanie każdej tego typu placówki. Niezbędne są także najwyższej jakości środki czyszczące. Duży wybór zaawansowanych technologicznie agregatów, stołów i kabin detaszerskich, manekinów formujących, wytwornic pary, stołów prasowalniczych, pakowarek, transporterów oraz czynników piorących można znaleźć w ofercie firmy sovrana.pl, jednej z najpopularniejszych w branży pralniczej.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama