Reklama

Jak wybrać odpowiednią zagęszczarkę budowlaną? Jaka będzie najlepsza?

Opublikowano:
Autor:

Jak wybrać odpowiednią zagęszczarkę budowlaną? Jaka będzie najlepsza? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Dobra zagęszczarka budowlana nie jest przypadkowym urządzeniem, lecz powinna zostać starannie wybrana. Mamy tu na myśli selekcję sprzętów poprzez określenie, na jakich funkcjach najbardziej nam zależy, ile jesteśmy w stanie zapłacić za sprzęt, czy potrzebujemy go na stałe czy tylko okazjonalnie. Potem porównanie poszczególnych marek i modeli, ze szczególną koncentracją na parametrach technicznych, takich jak wielkość płyty roboczej, wielkość siły odśrodkowej, wydajność ubijania, głębokość zagęszczania. Zobacz, czym kierować się przy zakupie lub wynajmie zagęszczarki budowlanej.

Zakup zagęszczarki – co jest najważniejsze?

Gdy zdecydujesz się na zakup zagęszczarki, zastanów się, do jakich prac i na jaką skalę będziesz ją wykorzystywać. Wśród tej grupy urządzeń wyróżniamy zarówno proste zagęszczarki do ręcznego prowadzenia, jak i modele samoprzesuwne lub kroczące. Najbardziej profesjonalne są urządzenia podczepiane, które mają duże metalowe płyty do sprawnego utwardzania dużych powierzchni. Są one kompatybilne z ciągnikami lub koparkami, dzięki czemu można praca jest szybka, nawet na skarpach czy przy wykopach.

Oprócz tego podział zagęszczarek obejmuje modele jednokierunkowe z posuwem tylko do przodu oraz rewersyjne, w których można zmieniać bieg i poruszać się także do tyłu, co znacznie ułatwia manewrowanie. Od czego zależy wybór? Jeśli pracujesz na żwirze czy piasku potrzebujesz urządzenia jednokierunkowego, umożliwiającego zagęszczanie na głębokości około 30 cm. Na większych głębokościach, od 40 do 80 cm, tam, gdzie mamy do czynienia z materiałami ziarnistymi, warto zaangażować profesjonalne ubijarki gruntu, często właśnie ubijarki rewersyjne.

Prędkość, częstotliwość i siła odśrodkowa – najważniejsze parametry zagęszczarek

Parametrami, które są najważniejsze w przypadku zagęszczarek są:

  • prędkość wyrażana w metrach sześciennych na godzinę,
  • ilość wibracji na minutę,
  • siła odśrodkowa o konkretnej częstotliwości.
Inne interesujące parametry to wydajność ubijania – im większa, tym szybsze tempo pracy, co jest istotne zwłaszcza przy realizowaniu inwestycji na większych obszarach. Równie ważna jest głębokość zagęszczania.

Do prowadzenia prac naprawczych, konserwacyjnych na ścieżkach i podjazdach wystarczają jednokierunkowe zagęszczarki pracujące z szybkością od 90 do 300 metrów sześciennych na godzinę. Zaawansowane sprzęty generują od 3000 do 4000 wibracji na minutę z siłą odśrodkową minimum 40 kN.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy