Zakup zagęszczarki – co jest najważniejsze?
Gdy zdecydujesz się na zakup zagęszczarki, zastanów się, do jakich prac i na jaką skalę będziesz ją wykorzystywać. Wśród tej grupy urządzeń wyróżniamy zarówno proste zagęszczarki do ręcznego prowadzenia, jak i modele samoprzesuwne lub kroczące. Najbardziej profesjonalne są urządzenia podczepiane, które mają duże metalowe płyty do sprawnego utwardzania dużych powierzchni. Są one kompatybilne z ciągnikami lub koparkami, dzięki czemu można praca jest szybka, nawet na skarpach czy przy wykopach.Oprócz tego podział zagęszczarek obejmuje modele jednokierunkowe z posuwem tylko do przodu oraz rewersyjne, w których można zmieniać bieg i poruszać się także do tyłu, co znacznie ułatwia manewrowanie. Od czego zależy wybór? Jeśli pracujesz na żwirze czy piasku potrzebujesz urządzenia jednokierunkowego, umożliwiającego zagęszczanie na głębokości około 30 cm. Na większych głębokościach, od 40 do 80 cm, tam, gdzie mamy do czynienia z materiałami ziarnistymi, warto zaangażować profesjonalne ubijarki gruntu, często właśnie ubijarki rewersyjne.
Prędkość, częstotliwość i siła odśrodkowa – najważniejsze parametry zagęszczarek
Parametrami, które są najważniejsze w przypadku zagęszczarek są:
- prędkość wyrażana w metrach sześciennych na godzinę,
- ilość wibracji na minutę,
- siła odśrodkowa o konkretnej częstotliwości.
Do prowadzenia prac naprawczych, konserwacyjnych na ścieżkach i podjazdach wystarczają jednokierunkowe zagęszczarki pracujące z szybkością od 90 do 300 metrów sześciennych na godzinę. Zaawansowane sprzęty generują od 3000 do 4000 wibracji na minutę z siłą odśrodkową minimum 40 kN.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.