Immersja – stwórz swoje domowe środowisko językowe
Jednym z najlepszych sposobów na znaczne poprawienie swoich umiejętności językowych w bardzo krótkim czasie jest wyjazd do kraju, w którym używa się tego języka. Ale co zrobić, jeżeli nie możesz teraz pozwolić sobie na wyjazd za granicę, a chcesz skorzystać z tej skutecznej metody? Powiedzmy, że uczysz się np. angielskiego. Dzięki technologii wcale nie potrzebujesz wyjeżdżać do Stanów Zjednoczonych albo Wielkiej Brytanii by móc zanurzyć się w tamtejszej kulturze i języku. Możesz oglądać filmy, słuchać muzyki, przełączyć sobie język w telefonie na angielski czy czytać książki. Ale pamiętaj, nie oglądaj czegoś co nie jest dla Ciebie interesujące, tylko dlatego, że jest w obcym języku – w ten sposób narażasz się na zniechęcenie się do kontynuacji nauki!
Regularna praktyka – im więcej im więcej mówisz, tym pewniej się czujesz
Nauka języka to ciągły proces, który wymaga regularnej praktyki. Nie czekaj na idealne okoliczności, by zacząć mówić. Często, kluczem do pewności siebie jest stawianie sobie małych, ale regularnych wyzwań. Rozmawiaj sam ze sobą, nagrywaj swoje wypowiedzi i analizuj je. Wykorzystaj możliwości, jakie daje nauka online. Możesz znaleźć lektora języka, którego chcesz się nauczyć i umówić się z nim na ćwiczenie rozmów zamiast nudnej gramatyki. Na przykład, na stronie https://lincoln.edu.pl/online/ kładziemy nacisk przede wszystkim na konwersacje, dlatego będziesz miał/miała możliwość rozmawiać z innymi uczniami oraz z native speakerami.
Ustal realistyczne cele i świętuj małe sukcesy
Pamiętaj, że nikt nie staje się biegły w języku obcym od razu. Dlatego im szybciej porzucisz swój toksyczny perfekcjonizm, tym lepiej dla ciebie. Gwarantujemy, że w przypadku nauki języków będąc perfekcjonistą, zamykasz się na bardzo wiele okazji ćwiczenia języka, tłumacząc się, że nie znasz go jeszcze dostatecznie dobrze. Bądź otwarty na ćwiczenie mówienia na wakacjach w różnych sytuacjach i nie obawiaj się za bardzo, że powiesz coś nie tak. Ustal sobie realistyczne cele – na przykład, nauczyć się dwudziestu nowych słów na tydzień lub przeprowadzić 15-minutową rozmowę z native speakerem. A kiedy osiągniesz te cele, świętuj! W ten sposób dostaniesz zastrzyk dopaminy, który da Ci motywację do dalszej nauki. Pamiętaj, że każdy najmniejszy sukces buduje Twoją pewność siebie.
Podsumowanie
Zapamiętaj, że pewność siebie w komunikacji w języku obcym wynika z systematycznego zanurzenia się w języku, regularnych ćwiczeń i realistycznego podejścia do celów. Nie zapominaj, że każdy mały krok prowadzi do dużych zmian. Tak się buduje prawdziwą pewność siebie!
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.