Reklama

Reklama

Masz zastrzeżenia do higieny pomieszczeń? Przeczytaj artykuł o przyczynach złego sprzątania!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Profesjonalne sprzątanie, personel sprzątający

Masz zastrzeżenia do higieny pomieszczeń? Przeczytaj artykuł o przyczynach złego sprzątania! - Zdjęcie główne

foto Profesjonalne sprzątanie, personel sprzątający

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Wbrew pozorom profesjonalne sprzątanie jest bardzo trudnym zajęciem – szczególnie jeśli dotyczy dużych i intensywnie użytkowanych przestrzeni. Nic więc dziwnego, że niejednokrotnie administracja obiektów użyteczności publicznej nie jest zadowolona z jego rezultatów. Ty także masz zastrzeżenia co do porządku lub higieny pomieszczeń? Poznaj kilka powodów, które mogą negatywnie wpływać na rezultaty sprzątania.

Reklama

Zbyt mały budżet na sprzątanie

W pierwszej kolejności warto się zastanowić, czy budżet przewidziany na sprzątanie jest odpowiedni. Zbyt mało środków przewidzianych na ten cel może bowiem powodować liczne problemy. Oszczędzanie na sprzątaniu często wiąże się z brakiem odpowiedniego sprzętu lub niedostateczną ilością czy też jakością środków. W efekcie osiągnięcie oczekiwanych rezultatów jest znacznie trudniejsze.

Zbyt mały budżet na sprzątanie często wiąże się także z niskimi wynagrodzeniami pracowników, którzy w efekcie tracą motywację i są przemęczeni. Dodatkowo przyczynia się to do większej rotacji personelu i niejednokrotnie utraty najbardziej wartościowych pracowników. Brak środków na szkolenie nowych osób powoduje natomiast, że jakość sprzątania nierzadko systematycznie się obniża. Często wystarczy jedynie podnieść budżet, by rozwiązać większość związanych z tym problemów!

Brak wiedzy z zakresu profesjonalnego sprzątania

Jeśli oczekujesz profesjonalnych efektów sprzątania, powinieneś zadbać o równie profesjonalny personel. W teorii sprzątanie nie jest trudne, ale przy intensywnej eksploatacji i dużych obiektach wymaga specjalistycznej wiedzy na temat m.in.:

  • doboru i stosowania środków czystości,
  • doboru i stosowania różnych metod czyszczenia,
  • wykorzystywania dostępnego sprzętu,
  • ochrony i prawidłowej pielęgnacji różnych typów powierzchni,
  • właściwej organizacji pracy.

Sprzątanie w obiektach użyteczności publicznej znacznie różni się od sprzątania w domu, dlatego wskazane jest przeznaczenie części budżetu na szkolenie personelu sprzątającego.

Brak lub nieprzestrzeganie standardów czystości

Jeśli zależy Ci, aby w pomieszczeniach były utrzymywane określone standardy czystości, musisz je wyraźnie określić. Sprecyzowanie kryteriów i wymagań dla każdego pomieszczenia czy też rodzaju powierzchni będzie stanowić wyznacznik dla ekipy sprzątającej i pomoże efektywniej organizować pracę oraz ustalać priorytety. Należy pamiętać, że standardy czystości powinny być zgodne z obowiązującymi normami czy przepisami prawa. Ich zapisy mogą stanowić punkt wyjścia do stworzenia instrukcji raz zestawu wytycznych dla ekipy sprzątającej. Mając określone standardy, można też rozliczać personel z wykonanej pracy, a podwyższanie jakości sprzątania jest łatwiejsze.

Wymienione wyżej przyczyny złego sprzątania należą do najczęstszych problemów w obiektach użyteczności publicznej. Stałe monitorowanie pracy personelu sprzątającego pomoże uniknąć zarówno tych, jak i innych błędów!

Autor: Bartosz Wiśniewski, właściciel firmy Haerson, instruktor w Akademii Profesjonalnego Sprzątania.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy