Reklama

Negatywny lub błędny wpis w BIK - co można zrobić?

Opublikowano:
Autor:

Negatywny lub błędny wpis w BIK - co można zrobić? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Negatywna historia kredytowa to spory problem dla osób, które chcą wziąć kredyt lub pożyczkę.

Instytucje bankowe, firmy udzielające pożyczek (np. Eden Finance) i parabanki sprawdzają potencjalnych klientów w wielu bazach danych. Biuro Informacji Kredytowej pozwala szybko zweryfikować nierzetelnego kredytobiorcę. Niespłacone zobowiązania finansowe działają na niekorzyść konsumenta, skutecznie obniżają jego zdolność kredytową. Warto wiedzieć, że można temu przeciwdziałać. Pojawiają się wobec tego pytania, jak poprawić swój wpis w BIK i czy jest możliwe usunięcie z bazy problematycznych informacji.

 Co zrobić, aby mieć pozytywną historię kredytową w bazie biura informacji kredytowej?

Jeśli komuś zależy na zbudowaniu pozytywnej historii kredytowej w BIK, to powinien mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. Kluczowe będzie oczywiście terminowe spłacenie zaciągniętych zobowiązań finansowych. Trzeba pamiętać o tym, że brak jakiegokolwiek wpisu w BIK również może działać na niekorzyść. Warto wobec tego zaciągnąć szybką chwilówkę na niewielką kwotę pieniędzy, z niskim oprocentowaniem lub darmową pierwszą pożyczkę online i spłacić ją przed czasem. Istotne będzie również uregulowanie limitów na swojej karcie kredytowej. W miarę możliwości warto zredukować liczbę kart. Im będzie ich mniej, tym lepiej. W przypadku wzięcia kredytu na raty, należy jak najszybciej się z tego rozliczyć. Kolejną kwestią będzie sprawdzenie swojej sytuacji w BIK. Jeśli widnieją w bazie nieaktualne dane lub wpisy niezgodne z prawdą, to należy je usunąć.

Czy możliwe jest czyszczenie historii w BIK?

W Biurze Informacji Kredytowej znajdują się informacje dotyczące zobowiązań finansowych aktywnych, zamkniętych i spłaconych terminowo. Jeśli jednak pojawi się jakiś negatywny wpis, to niestety może on tam znajdować się przez parę lat. Wystarczy, że ktoś będzie zwlekał z uregulowaniem należności przez co najmniej 60 dni, a wierzyciel może zadbać o umieszczenie negatywnego wpisu i to bez zgody dłużnika. W takiej sytuacji można złożyć wniosek o usunięcie danych, ale tylko w niektórych sytuacjach. Wyczyszczeniu podlegają wyłącznie wpisy dotyczące zaległości spłaconej co najmniej pięć lat wcześniej. Jeśli jednak dane w BIK są błędne lub nieaktualne, to należy złożyć wniosek o ich korektę. Trzeba powołać się na artykuł 105a ust. 2 ustawy Prawo bankowe. W przypadku poterminowej spłaty kredytu usunięcie danych z BIK jest możliwe dopiero po upływie 5 lat. Z kolei osoby spłacające wszystkie swoje dotychczasowe zobowiązania terminowo mogą liczyć na zlikwidowanie wpisu w ciągu 7 dni.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE