Poznaj 5 ekologicznych innowacji w branży logistycznej, które zmieniają przyszłość dostaw

Opublikowano:
Autor:

Poznaj 5 ekologicznych innowacji w branży logistycznej, które zmieniają przyszłość dostaw - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Trendy proekologiczne są mocno widoczne w branży kurierskiej, która ze względu na emisję spalin związaną z transportem i zużycie energii stoi przed trudnymi wyzwaniami. Większość przewoźników udowadnia, że środowisko naturalne nie jest im obojętne, a wiele innowacji dotyczy newralgicznego obszaru – dostaw. Oto 5 trendów przykładów ekologicznych innowacji w tym zakresie!

1. EkoBox InPost

Firma InPost z pewnością wiedzie na polskim rynku prym, jeśli chodzi o rozwiązania proekologiczne. Już samo korzystanie z paczkomatów w porównaniu do dostaw bezpośrednich ogranicza emisję dwutlenku węgla aż o 75%, ale to nie wszystko.

Ciekawą inicjatywą proponowaną przez InPost są EkoBoxy, czyli opakowania wielokrotnego użytku. Przewoźnik zachęca do ich wykorzystania przedstawicieli branży e-commerce. W końcu kartonowe opakowania nie zasługują na wyrzucenie po pierwszym transporcie, skoro odpowiednio złożone mogą być zwrócone przez odbiorców przesyłek i być ponownie wykorzystane.

2. Zielone automaty paczkowe Allegro

Własne automaty paczkowe proponuje również serwis Allegro. Rozwiązanie samo w sobie, chociaż jest w pełni ekologiczne, nie zasługiwałoby na miano innowacyjnego, gdyby nie sposób zasilania urządzeń. Zielone automaty paczkowe Allegro są bardzo efektownie obsadzane roślinami i zasilane wyłącznie prądem pochodzącym ze źródeł odnawialnych.

3. Ekologiczne dostawczaki

Oprócz emisji dwutlenku węgla ważnym ekologicznym problemem, dotyczącym zwłaszcza większych miast, jest zanieczyszczenie powietrza. W pewnym stopniu odpowiadają za nie pojazdy dostarczające przesyłki do odbiorców. Dlatego przewoźnicy starają się zniwelować ich negatywny wpływ.

Przykładowo firma InPost zainwestowała już w 250 pojazdów elektrycznych. Z kolei DHL pragnie do 2050 roku stać się przedsiębiorstwem całkowicie neutralnym klimatycznie, dlatego posiada w swojej flocie około 20 000 samochodów hybrydowych. W tyle nie pozostają także GLS i DPD, które prowadzą podobne inwestycje.

4. Elektryczne rowery

Elektryczne samochody dostawcze nie zawsze są najbardziej efektywne w logistyce ostatniej mili ze względu na miejskie korki. Nic więc dziwnego, że coraz więcej przewoźników zastępuje je elektrycznymi rowerami cargo. Rozwiązanie jest niezwykle popularne w branży quick commerce, czyli w szybkich dostawach realizowanych w obrębie miast, dotyczących branży gastronomicznej i zakupów spożywczych.

Trend podchwycili również tradycyjni kurierzy. Przykładowo flota rowerowa DPD Polska liczy już około 40 takich pojazdów, napędzanych siłą mięśni i wspomaganych silnikiem elektrycznym. Te praktycznie zeroemisyjne pojazdy mogą ominąć miejskie korki, a poruszając się po dedykowanych szlakach, mogą dostarczać towar szybciej niż auta.

5. E-dokumenty

Zwrot w stronę oszczędności papieru nie dotyczy wyłącznie kartonów wielokrotnego użytku. Przewoźnicy coraz częściej umożliwiają klientom korzystanie z e-dokumentów. Skoro drukowanie tradycyjnych listów przewozowych nie jest niezbędne, dlaczego mielibyśmy dodatkowo w tym celu zużywać zasoby?

Szukasz sposobu na tanie i ekologiczne przesyłki? Poznaj platformę wysyłkową Sendit.pl, gdzie w jednym miejscu porównasz oferty wiodących przewoźników, troszczących się o środowisko i zamówisz najkorzystniejszy wariant usługi!

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy