reklama

Skuteczne metody leczenia bólu barku - porady ekspertów z kliniki U Lekarzy

Opublikowano:
Autor:

Skuteczne metody leczenia bólu barku - porady ekspertów z kliniki U Lekarzy - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleBól barku pojawia się nagle i znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Przyczyny bólu mogą być różnorodne. Należy do nich zaliczyć, m.in. urazy mechaniczne, przeciążenia, schorzenia przewlekłe, takie jak zapalenia czy zwyrodnienia. Właściwie postawiona diagnoza, a także odpowiednio dobrane leczenie skutecznie niwelują przewlekły ból oraz stan zapalny, który pojawia się w obrębie urazu. Jakie są zatem skuteczne metody leczenia bólu barku? Zachęcamy do przeczytania poradnika przygotowanego przez ekspertów z kliniki U Lekarzy.

Ból barku - przyczyny i objawy

Ból barku może mieć różnorodne przyczyny, wynikające zarówno z przeciążenia, jak i z urazów czy zmian chorobowych. Do najczęstszych przyczyn należą stany zapalne tkanek miękkich, takich jak: ścięgna, kaletki maziowe czy więzadła.

Ból barku może być także spowodowany urazem mechanicznym np. skręceniem, zwichnięciem czy naderwaniem mięśni i więzadeł. Zwyrodnienia stawu barkowego, związane z procesami degeneracyjnymi chrząstki stawowej, są kolejną, częstą przyczyną dolegliwości, szczególnie u osób starszych. Nieprawidłowa postawa ciała, przeciążenie wynikające z długotrwałej pracy w jednej pozycji lub wykonywania powtarzalnych ruchów również mogą prowadzić do bólu barku.

Do najczęstszych objawów można natomiast zaliczyć:

  • ograniczenie ruchomości stawu,
  • uczucie sztywności,
  • bolesność podczas ruchu lub w spoczynku,
  • obrzęk,
  • zaczerwienienie skóry w okolicy stawu,
  • zwiększona wrażliwość na dotyk.

Metody leczenia bólu barku w klinice U Lekarzy

Pacjenci zgłaszający się do kliniki U Lekarzy mogą skorzystać z kilku form leczenia tej dolegliwości. Poniżej omawiamy najważniejsze z nich.

  • Blokada dostawowa - polega na wprowadzeniu leku przeciwbólowego i przeciwzapalnego bezpośrednio do stawu lub jego okolicy. Metoda ta szybko redukuje ból i zmniejsza stan zapalny, dzięki czemu skutecznie poprawia się ruchomość stawu.
  • Iniekcja kwasu hialuronowego - to zabieg polegający na podaniu preparatu zawierającego kwas hialuronowy, który zwiększa nawilżenie stawu i zmniejsza tarcie pomiędzy powierzchniami stawowymi. Działa jak naturalny amortyzator. Efektem jest złagodzenie bólu i poprawa funkcji ruchowych. Dodatkowo, kwas ten regeneruje chrząstkę stawową i chroni staw przed dalszym uszkodzeniem.
  • Iniekcja PRP (osocze bogatopłytkowe) - metoda wykorzystująca osocze bogate w płytki krwi, pozyskane z krwi pacjenta. Zawarte w osoczu czynniki wzrostu wspierają regenerację tkanek i procesy naprawcze, dlatego ta terapia jest szczególnie skuteczna w trakcie leczenia uszkodzeń mięśni, ścięgien i więzadeł.
  • Farmakoterapia - lekarz przepisuje także leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) czy glikokortykosteroidy. Wspomagająco można również wykorzystać substancje poprawiające regenerację chrząstki stawowej, takie jak chondroityna i glukozamina, oraz leki rozluźniające mięśnie w przypadku ich napięcia.
Każda z tych metod jest stosowana w zależności od diagnozy i stanu pacjenta. W niektórych sytuacjach konieczne jest przeprowadzenie operacji, np. w przypadku uszkodzenia stożka rotatorów czy obrąbka stawowego.

Podsumowanie

Ból barku jest dolegliwością, która znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. Może on mieć różne przyczyny, do których zaliczyć należy, m.in. urazy mechaniczne, przeciążenia, zmiany chorobowe. Oprócz dolegliwości bólowych w okolicach barku, pacjenci zmagają się również z uczuciem sztywności i ograniczeniem ruchomości. Istnieje kilka, skutecznych metod, dzięki którym można zniwelować ból barku. W klinice U Lekarzy w Warszawie przeprowadzane są zabiegi, takie jak m.in. iniekcje dostawowe, tzw. blokady, iniekcje z kwasu hialuronowego czy też osocza bogatopłytkowego. W niektórych przypadkach, np. uszkodzenia obrąbka stawowego, lekarze kierują pacjentów na operację.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy