reklama

Uszkodzenia powierzchni w profesjonalnym sprzątaniu – jak nieodpowiednie środki czyszczące mogą na to wpływać?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Uszkodzenia powierzchni w profesjonalnym sprzątaniu – jak nieodpowiednie środki czyszczące mogą na to wpływać? - Zdjęcie główne

Domowe środki czyszczące

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleCzystość i porządek w miejscach publicznych, biurach czy innych instytucjach są niezwykle istotne. Niemniej jednak, nieodpowiednie stosowanie środków czyszczących w profesjonalnym sprzątaniu może prowadzić do niepożądanych uszkodzeń powierzchni. Jakie konsekwencje niosą ze sobą nieprawidłowy dobór lub użytkowanie preparatów do sprzątania? Jak ich unikać? Sprawdź!

Niewłaściwy dobór środków czyszczących – niepożądane reakcje z czyszczonymi powierzchniami

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale popularne środki czyszczące zawierają wiele potencjalnie niebezpiecznych substancji. W typowych domowych preparatach można znaleźć m.in.:

  • reaktywne związki chloru,
  • amoniak,
  • fosforany,
  • formaldehyd,
  • MEA, DEA i TEA (środki pianotwórcze),
  • laurylosiarczan sodu,
  • silne konserwanty,
  • fenole,
  • syntetyczne substancje zapachowe,
  • wybielacze optyczne,
  • barwniki.

Niewłaściwie stosowane, wchodzą one w reakcje z niektórymi materiałami (szczególnie naturalnego pochodzenia, jak kauczuk czy marmur, ale też z gresem, glazurą, terakotą, betonem, panelami, resopalem, drewnem, aluminium, ceramiką, stalą nierdzewną czy szkłem). Efektem mogą być trwałe uszkodzenia obejmujące m.in. blaknięcie, przebarwienia, matowienie, pęknięcia itp.

Nieodpowiednie środki czyszczące – kwasowe preparaty do łazienek i WC

Innym problemem może być oddziaływanie preparatów zawierających kwasy (np. fosforanowy, mlekowy, solny) na niektóre materiały. Tego typu substancje zwykle zawarte są w domowych środkach do czyszczenia łazienek i WC. Kwasy pomagają rozpuszczać zanieczyszczenia i osady mineralne (tzw. kamień), ale przy nieodpowiednim wykorzystaniu wyrządzają nieodwracalne szkody. Mogą niszczyć m.in. PVC, poliamid, kamień, beton, klinkier, szkło czy metale (w tym emaliowane). Przykładowo kwas solny reaguje z powierzchnią wykonaną ze stali kwasoodpornej, wytwarzając na jej powierzchni chlorki metali uszlachetniających ten materiał. W rezultacie powstają plamy, których praktycznie nie da się już usunąć.

Uważaj również na mleczka czyszczące!

Groźne mogą być także popularne mleczka, pasty i proszki czyszczące. Zwykle oprócz substancji takich jak niejonowe związki powierzchniowo czynne, etanoloaminy, sole nieorganiczne (np. fosforany, krzemiany, węglany), wodorotlenki sodu i potasu, cytryniany sodu, sole kwasu EDTA, niezbędne rozpuszczalniki (np. alkohol izopropylowy, glikol propylenowy) oraz środki konserwujące zawierają one ścierniwa – takie jak mączka drzewna, kreda, dolomit, krzemionka, granulki polietylenowe czy pumeks. Ich stosowanie na materiałach wrażliwych i nieodpornych na zarysowania powoduje wżery, degradację oraz trwałe nieodwracalne uszkodzenia powierzchni. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że preparaty ze ścierniwem nie są przeznaczone do wszystkich rodzajów powierzchni – ze względu na możliwość jej zniszczenia podczas procesu czyszczenia.

Dlatego tak ważne jest stosowanie w warunkach profesjonalnych odpowiednio dobranych, przemysłowych preparatów. Należy unikać środków domowych oraz wykorzystywać chemię wyłącznie zgodnie z jej przeznaczeniem i zaleceniami producenta.

Autor: Bartosz Wiśniewski, doradca w firmie Haerson Urządzenia Czyszczące i instruktor w Akademii Profesjonalnego Sprzątania

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy