Dzisiaj przedstawiamy przegląd rynku pierwotnego Warszawy w perspektywie kilku najbliższych lat, a zwłaszcza przeanalizujemy trendy, jakie mają kluczowy wpływ na rozwój mieszkaniówki oraz czynniki kształtujące ceny.
Główne trendy, które już dzisiaj zmieniają rynek
Już dzisiaj obserwujemy, jak deweloperzy Warszawy aktywnie wdrażają nowoczesne rozwiązania i praktyki. W najbliższej przyszłości rola tych trendów stanie się jeszcze bardziej wybitna.
W pierwszej kolejności należy wymienić coraz bardziej nasilającą się tendencję eko-budownictwa. Oświetlenie LED, sensory ruchu, trzyszybowe okna oraz certyfikowane materiały budowlane i ociepleniowe już dawno są przyjętą przez deweloperów praktyką, a teraz kolej na innowacyjne rozwiązania – panele fotowoltaiczne zasilające części wspólne, systemy rekuperacji deszczówki (na osiedlach wielorodzinnych są używane do podlewania trawników i zielonych nasadzeń), ładowarki do aut elektrycznych, coraz więcej udogodnień dla rowerzystów oraz systemy smart-home pozwalające na istotne obniżenie kosztów utrzymania mieszkania. Ponadto ekologiczność oddawanych do użytku osiedli jest już wymogiem prawnym – ustawodawstwo w zakresie technologii budowlanych aktualizuje się z uwzględnieniem proekologicznego podejścia.
W Warszawie też powstaje coraz więcej nieruchomości inwestycyjnych. Nic dziwnego, przecież działki pod zabudowę w atrakcyjnych częściach miasta są na wagę złota, i coraz więcej jest chętnych zainwestowania w apartament, który nie tylko przyniesie zysk z wynajmu, ale też bardzo istotnie wzrośnie na wartości już po upływie kilku lat. Kompleksy apartamentów inwestycyjnych wyróżniają się godną podziwu przemyślaną infrastrukturą. Na przykład, inwestycja Modern Space zrealizowana przez firmę Robyg posiada samoobsługową pralnię, recepcję z concierge, strefę aktywnego wypoczynku i fitness, i jest też objęta obsługą operatora najmu.
Kolejną ważną cechą warszawskiej mieszkaniówki jest ciągle podnoszący się standard. Nie chodzi tu o inwestycje klasy premium, które z założenia posiadają ekstra-udogodnienia, lecz o tradycyjne osiedla wielorodzinne bądź też domy. Obowiązkowym elementem nowego osiedla jest w pełni zagospodarowany teren przyjazny różnym grupom odbiorców, w tym seniorom, dzieciom oraz osobom z niepełnosprawnością. Na terenie kompleksów coraz częściej projektuje się przestrzeń na lokale handlowo-usługowe oraz dodatkowe elementy infrastrukturalne. Przykładowo, inwestycja Wiślany Mokotów posiada własną strefę fitness pod chmurką, całodobowy monitoring oraz ochronę, udogodnienia dla rowerzystów oraz stacje ładujące do samochodów elektrycznych.
Co będzie z cenami mieszkań w 2023-2024?
Jest to jedno z najważniejszych pytań nurtujących każdego, kto rozgląda się za nieruchomościami w Warszawie. Czy należy spodziewać się spadków? Czy odwrotnie – trzeba przygotować się na jeszcze wyższe stawki?
Analiza koniunktury rynku z ostatnich lat pokazuje, że ceny nowych inwestycji w Warszawie nigdy nie szły w dół, tylko w górę. W okresie pierwszej fali pandemii koronawirusa wzrost stawek spowolnił i zatrzymał się na jakieś kilka miesięcy – a później stawki znów ruszyły w górę. Ówczesne prognozy co do obniżek wcale się nie sprawdziły.
Obecnie mamy do czynienia z bardzo jednoznaczną sytuacją – w czerwcu 2022 roku inflacja już przekroczyła próg 15%, ceny materiałów budowlanych odczuwalnie wzrosły (w przypadku niektórych kategorii – nawet dwukrotnie), a stopy kredytów również nie maleją. Pozwala to dość do wniosku o tym, że ceny mieszkań w Warszawie mogą wzrosnąć już do końca bieżącego roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.