reklama

Zalety stosowania fotowoltaiki w rolnictwie - sprawdzamy opłacalność

Opublikowano:
Autor:

Zalety stosowania fotowoltaiki w rolnictwie - sprawdzamy opłacalność - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestylePanele fotowoltaiczne coraz częściej wkomponowują się w wiejski krajobraz i stanowią istotne źródło energii w nowoczesnych gospodarstwach rolnych. Według prognoz ceny energii elektrycznej w ciągu najbliższych lat wzrosną o nawet kilkadziesiąt procent. W związku z tym warto rozważyć inwestycję w prąd pozyskiwany ze słońca. W tym tekście odpowiemy na pytanie, dlaczego fotowoltaika jest opłacalna dla rolników.

Fotowoltaika dla rolnika – od czego zacząć?

Kluczowym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest określenie zapotrzebowania na energię elektryczną w Twoim gospodarstwie rolnym. Bez względu na to, czy prowadzisz hodowlę zwierząt, czy też koncentrujesz się na uprawianiu ziemi, ważne jest dokładne oszacowanie zużycia energii oraz ocena kosztów związanych z instalacją fotowoltaiki. W każdym przedsiębiorstwie dąży się do osiągnięcia zysku, dlatego warto zadbać o to, aby potencjalny dochód był jak najwyższy.

Warto zaznaczyć, że panele słoneczne niekoniecznie muszą być umieszczane na dachach budynków. Jedna z opcji to montaż paneli bezpośrednio na gruncie. Można to zrobić na nieużytkach, polach, a nawet pastwiskach, szczególnie z uwagi na fakt, że taki system nie generuje hałasu ani nie jest szkodliwy dla zwierząt przebywających w okolicy.

Dlaczego fotowoltaika w gospodarstwie rolnym jest opłacalna?

Jak powszechnie wiadomo, gospodarstwa rolne zużywają znacznie więcej energii elektrycznej niż gospodarstwa domowe. Im większe zapotrzebowanie na prąd, tym szybciej inwestycja w moduły solarne będzie w stanie się zwrócić i przynosić dodatkowe korzyści. Własne panele PV to również doskonała metoda na uniknięcie przerw w dostawach zasilania, spowodowanych awariami albo katastrofami naturalnymi. Co więcej, fotowoltaika wpływa pozytywnie na wizerunek gospodarza. Rolnicy mogą liczyć także na odliczenie od podatku rolnego 25 % kosztów inwestycji oraz przysługuje im prawo do licznych dofinansowań.

Jak szybko zwraca się inwestycja w panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika dla rolnika to rozwiązanie, które zazwyczaj zwraca się w ciągu kilku lat. Jest to jednak uzależnione od wielu czynników, takich jak wielkość zamontowanej instalacji, stopień dotarcia do niej promieni słonecznych czy warunki pogodowe. Koszt zakupu instalacji o mocy około 50 kWp to mniej więcej 135 000,00 zł netto. Przy zużyciu energii na poziomie 40 000 kWh oraz jej produkcji w wysokości 50 000 kWh rocznie inwestycja ma szansę zwrócić się w ciągu nieco ponad czterech lat – zakładając, że wzrost cen energii będzie utrzymywał się na poziomie 10 % w skali roku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy