reklama

Liczne interwencje społeczne oraz dzielenie się wiedzą - spotkanie Koalicji Organizacji Poradniczych w Łodzi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Liczne interwencje społeczne oraz dzielenie się wiedzą - spotkanie Koalicji Organizacji Poradniczych w Łodzi - Zdjęcie główne

Liczne interwencje społeczne oraz dzielenie się wiedzą - spotkanie Koalicji Organizacji Poradniczych w Łodzi

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i światW piątek 24 listopada 2023 odbyło się kolejne spotkanie sieciujące Koalicji Organizacji Poradniczych w Łodzi, tym razem w Galerii Artystycznej Piotrkowska 17 Kawiarni Muzycznej. Zebrani mieli możliwość osobiście wymienić się spostrzeżeniami w temacie interwencji społecznych, które prowadzą oraz wspólnie poszukiwali rozwiązań w obszarze dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.

Spotkanie odbyło się w trybie hybrydowym. Janek Gawroński omówił niedawną kampanię „Szkoła przyjazna dla autyzmu”, którą wsparło wiele organizacji i osób. Dzięki tej kampanii młodzi ludzie w szkołach łódzkich odczuwają już pozytywne efekty. Obserwuje się znoszenie różnych barier zwiększających komfort i dostępność np. wyciszane są dzwonki i korytarze. Tylko w Łodzi podczas kampanii „Szkoła przyjazna dla autyzmu” Fundacja Autism Team z zespołem przeprowadzili 391 interwencji w ciągu 14 dni. Interwencje dotyczyły właściwego realizowania praw i potrzeb osób z niepełnosprawnością. 

Podczas spotkania wyświetlony został spot kampanii Fundacji „Pro Aperte” „Prawa osób z niepełnosprawnością i ich rodzin”. Zapoczątkował on dyskusję w temacie ilości interwencji dotyczących łamania lub nieprzestrzegania tych praw. Ilość oraz waga zgłaszanych interwencji powoduje konieczność przemyślenia struktury wspólnych działań i podzielenia się zadaniami do realizacji pomiędzy organizacjami realizującymi określone działania statutowe. Przedstawiciele organizacji zauważyli też dużą potrzebę wzajemnych szkoleń. 

Fundacja „Pro Aperte” przekazała również organizacjom opracowany folder, który wskazuje ścieżki kierunkowe po diagnozie. Jest to często spotykana trudność wśród rodziców, będących świeżo po diagnozie dziecka, jak poruszać się po zawiłościach systemów orzeczniczych i edukacyjnych. 

Szczególnie cieszy fakt, że coraz więcej organizacji przyłącza się do Koalicji. Wspólnym produktem Koalicji jest portal amamprawo.pl na którym znajdują się opisane rzeczywiste przypadki przeprowadzonych interwencji czy trudności z załączoną podstawą prawną. Warto śledzić portal, by być bardziej świadomym w temacie swoich praw. 

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych na lata 2022–2033.

 

Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE