Odszkodowanie medyczne za źle przeprowadzony poród kleszczowy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Odszkodowanie medyczne za źle przeprowadzony poród kleszczowy - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Region Kleszcze położnicze są metalowym instrumentem ginekologicznym, który może wzbudzać przerażenie kobiet, oczekujących dziecka. Wykorzystuje się je podczas porodów siłami natury, kiedy konieczna jest ingerencja medyczna. Nie zawsze odbywa się to zgodnie ze sztuką i wiedzą medyczną – użyte nieprawidłowo, mogą przyczynić się do powstania urazów okołoporodowych u dziecka i matki. Kiedy dojdzie do uszczerbku na zdrowiu wskutek nieodpowiedniego wykorzystania kleszczy położniczych, pokrzywdzeni mają prawo do odszkodowania medycznego.

 

Czasem ich użycie ratuje życie, innym razem pociąga ze sobą przykre konsekwencje

Decyzję o przeprowadzeniu porodu kleszczowego lekarz podejmuje w drugiej fazie porodu, gdy występuje całkowite rozwarcie szyjki macicy, parcie jest nieskuteczne, a sytuacja zagraża zdrowiu / życiu matki lub jej dziecka. Jeśli ryzyko niedotlenienia okołoporodowego lub śmierci noworodka są wysokie, lekarz może wykorzystać kleszcze, by szybko i szczęśliwie zakończyć poród. Szacuje się, że w Polsce porody kleszczowe stanowią 5% wszystkich porodów. Co istotne, poród zabiegowy z użyciem kleszczy może zostać przeprowadzony tylko wtedy, kiedy dziecko jest prawidłowo ułożone w kanale rodnym – wyłącznie w specjalnych sytuacjach położniczych. Dzieje się tak nie bez powodu: podczas porodu zabiegowego dochodzi do licznych powikłań. Konieczne jest też wykonanie większego nacięcia krocza, w związku z czym rekonwalescencja po porodzie znacznie się wydłuża.

Jeżeli lekarz wykona zły ruch, umieści kleszcze w nieodpowiednim miejscu na główce dziecka lub użyje za dużej siły, może dojść do poważnych urazów okołoporodowych, takich jak pęknięcie czaszki bądź uszkodzenie nerwu twarzowego. Następstwa błędnie przeprowadzonego porodu przy pomocy kleszczy położniczych bywają tragiczne w skutkach i niemal nigdy nie pozostają obojętne dla matki i dziecka. O ile w niektórych sytuacjach kleszcze położnicze w rękach doświadczonego lekarza ratują życie dziecka, w wielu prowadzą do powikłań, za które przysługuje odszkodowanie medyczne. Jego uzyskanie bywa trudne – konsekwencje nieprawidłowego użycia kleszczy mogą bowiem ujawnić się po latach.

Jeśli użycie kleszczy położniczych można uznać za błąd, trzeba działać

Prawidłowo przeprowadzona operacja kleszczowa zwykle kończy się pomyślnie, a urodzone przy pomocy kleszczy dziecko jest w pełni zdrowe. Niekiedy jednak dochodzi do powikłań, takich jak urazy u dziecka (krwiaki, otwarcia, zniekształcenia główki, uszkodzenia nerwów) oraz u matki (u rodzącej zdarzają się m.in. poważne urazy krocza i uszkodzenia układu moczowego). Biorąc pod uwagę za i przeciw stosowaniu kleszczy, w sytuacji zagrożenia warto rozważyć rozwiązanie ciąży poprzez cesarskie cięcie. Jeżeli wskutek porodu zabiegowego matka lub dziecko doznają krzywdy należy sprawdzić, czy nie doszło do popełnienia błędu medycznego. Być może użycie kleszczy było nieuzasadnione. Podejrzewasz, że tak? Skontaktuj się z prawnikami medycznymi z Ośrodka Pomocy Poszkodowanym. Tam uzyskasz fachowe wsparcie w walce o odszkodowanie za błąd okołoporodowy.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE