Reklama

Reklama

400 inwestycji w regionie płockim ze wsparciem Mazowsza. Największa? Budowa Ośrodka Radioterapii

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

400 inwestycji w regionie płockim ze wsparciem Mazowsza. Największa? Budowa Ośrodka Radioterapii - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gostynin Około 400 różnych inwestycji w subregionie płockim zrealizowano w 2022 roku dzięki wsparciu województwa mazowieckiego. Najwięcej pieniędzy sejmik przeznaczył na inwestycje zdrowotne, w tym największą – budowę Ośrodka Radioterapii. - Inwestycja toczona jest zgodnie z planem – przekonywał podczas konferencji prasowej Stanisław Kwiatkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku.

Reklama

Jak zdradzono podczas spotkania z dziennikarzami, największe wsparcie skierowano w obszar zdrowotny, choć nie tylko. Aż 123 inwestycje zrealizowano w ramach programu „Mazowsze dla sołectw”, 102 projekty w kołach gospodyń wiejskich, a 43 w OSP. 

- To był trudny rok – przyznał Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. - Pomimo tego, udało nam się zrealizować kilkanaście programów wsparcia wartych blisko 600 mln zł. Pieniądze te trafiły do chociażby do naszych partnerów samorządowych, ale też różnych organizacji pozarządowych na działania.

Największym zadaniem jest oczywiście rozpoczęta w 2022 roku budowa Ośrodka Radioterapii w Płocku. Zgodnie z planami, obiekt ma być gotowy pod koniec przyszłego roku. 

- Wszystko to, czego pacjent będzie poszukiwał w zakresie pomocy onkologicznej, znajdzie w tym powstającym budynku – zapewniał obecny podczas konferencji Stanisław Kwiatkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku. - Jestem przekonany, że mieszkańcom Płocka i powiatów sąsiednich taka inwestycja po prostu się należała. Przed nami jeszcze dwa etapy. Po budowie, która cały czas trwa, trzeba będzie budynek wyposażyć w sprzęt, znaleźć kadrę i pozyskać kontrakt z NFZ, co - w mojej opinii - będzie najtrudniejsze.

Jak usłyszeliśmy podczas piątkowego spotkania z dziennikarzami, to wyczekiwana inwestycja przez mieszkańców całego województwa. 

- Przygotowane mapy potrzeb zdrowotnych dla całego województwa pokazują, że na terenie Płocka i okolic jest największe zapotrzebowanie na świadczenie usług onkologicznych – mówił Marek Budny, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku. - Już niedługo mieszkańcy całego północnego Mazowsza będą mogli skorzystać z kompleksowej i specjalistycznej opieki medycznej w tym zakresie.

Inwestycje w placówki zdrowia pochłonęły w tym roku w sumie ponad 52 mln zł z budżetu samorządu Mazowsza. Dofinansowane zostały inwestycje w szpitalach wojewódzkich w Płocku i w Gostyninie oraz wojewódzkiej stacji pogotowia ratunkowego. 

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym rozbudowywany jest m.in. budynek oddziału obserwacyjno-zakaźnego, zakupiony został aparat do tomograficznej angiografii oka oraz doposażenie szpitala. Z kolei w szpitalu psychiatrycznym w Gostyninie-Zalesiu zmodernizowany został m.in. budynek rozdzielni elektrycznej, a budynek szpitala przeszedł termomodernizację. Dzięki środkom z budżetu województwa płockie pogotowie przebudowało budynek magazynowy. 

Pieniądze trafiły do 124 sołectw m.in. na: zakup i montaż lamp solarnych, wykonanie oświetlenia ulicznego, budowę i wyposażenie placów zabaw, siłowni plenerowych, ale także remonty przydrożnych kapliczek czy modernizacje świetlic wiejskich. Zrealizowano także 102 projekty kół gospodyń wiejskich. 

– Udało się m.in. zakupić fabrycznie nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy, na który otrzymaliśmy 100 tys. zł wsparcia, a nasze koło gospodyń wiejskich kupiło ekran projektowy, projektor, sprzęt komputerowy oraz krzesła - podkreśla Zuzanna Baranowska-Lemmen, członkini Stowarzyszenia Gostynińskie Centrum Rozwoju Aktywności Lokalnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Lucieniu 

Pieniądze otrzymali strażacy z działających na ternie województwa OSP, duże środki przekazano też na inwestycje drogowe. Te ostatnie to chociażby przebudowa ul. Łukasiewicza w Płocku, budowa ul. Zagłoby w Nowym Gulczewie czy rewitalizacja dworca w Sierpcu. 

Samorząd Mazowsza dofinansował też projekty pro-ekologiczne, przekazano również środki na obiekty sportowe i rewitalizację zabytków.

- Przygotowujemy budżet na 2023 rok i zapewniam, że dalej będziemy szli tą drogą – powiedział Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. - Wiele z realizowanych przez nas programów będziemy kontynuować w myśl idei pomocniczości i subsydiarności. 

Artykuł pochodzi z portalu portalplock.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy