W sobotę wieczorem systemy automatyki PERN wykryły rozszczelnienie rurociągu „Przyjaźń” w gminie Chodecz. Natychmiast zostało wyłączone tłoczenie na uszkodzonej nitce. Druga nitka ropociągu działa bez zmian.
W miejscowości Sobiczewy z jednego z domów ewakuowano dwie osoby.
- Nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia okolicznych mieszkańców. Na miejscu zdarzenia jest Państwowa Straż Pożarna oraz służby ratunkowe PERN, które zabezpieczają teren - podkreśla Katarzyna Krasińska, rzeczniczka prasowa PERN S.A.
Płocka spółka bada przyczyny zdarzenia. Na miejscu jest Państwowa Straż Pożarna oraz służby ratunkowe PERN, które zabezpieczają teren.
- Rekultywację terenu rozpoczniemy niezwłocznie po zakończeniu akcji naprawczej tak, by jak najszybciej przywrócić go do pierwotnego stanu. Wszystkie prace odbywają się pod nadzorem służb ochrony środowiska - dodaje Katarzyna Krasińska.
Zapewnia, że nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia okolicznych mieszkańców. Sytuacja nie ma wpływu na dostęp do paliw dla polskich kierowców.
- Na miejscu obecna jest również specjalistyczna firma, która już od poniedziałku będzie zajmować się rekultywacją terenu tak, by przywrócić go do pierwotnego stanu. Spółka pozostaje w stałym kontakcie z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Bydgoszczy – Delegatura we Włocławku - informuje rzeczniczka PERN.
To już druga awaria jednej z nitek rurociągu "Przyjaźń" na odcinku zachodnim, którym zarządza PERN, w ciągu ostatnich miesięcy. W październiku 2022 r. wykryto rozszczelnienie w miejscowości Żurawice (Kujawsko-pomorskie), ale nie stwierdzono znamion ingerencji osób trzecich.
Odcinek zachodni magistrali "Przyjaźń" to jeden z rurociągów, którym na terenie Polski zarządza PERN. Łączy on bazę surowcową spółki w Miszewku Strzałkowskim k. Płocka z parkiem zbiornikowym w Schwedt w Niemczech.
Dodajmy, że PERN z siedzibą w Płocku to państwowy podmiot strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, zarządzający m.in. rurociągami tłoczącymi ropę naftową do rafinerii Grupy ORLEN w Płocku i w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech, oraz mający na terenie kraju bazy magazynowe: surowca - 4 obiekty, a także paliw - 19 baz.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.