Reklama

Reklama

Czy miasto kupi węgiel dla mieszkańców? Burmistrz Gostynina: "Czekamy na ostateczny kształt ustawy"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Czy miasto kupi węgiel dla mieszkańców? Burmistrz Gostynina: "Czekamy na ostateczny kształt ustawy" - Zdjęcie główne

foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gostynin Sejm uchwalił ustawę umożliwiającą samorządom sprzedaż węgla po preferencyjnej cenie. Do zakupu węgla włącza się Gostynin. - Czekamy na ostateczny kształt ustawy - powiedział Paweł Kalinowski, burmistrz Gostynina.

Reklama

Posłowie wraz z ustawą o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe, przyjęli poprawkę do ustawy o dodatku węglowym. Za ustawą opowiedziało się 303 posłów - przeciwko głosowało 14 z nich. Od głosu wstrzymało się 118 parlamentarzystów. 

Zgodnie z przepisami, gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupić węgiel bezpośrednio od importerów po 1,5 tys. zł za tonę, by następnie sprzedawać go mieszkańcom za nie więcej niż 2 tys. zł za tonę.  Samorządy będą mogły kupić węgiel po preferencyjnych cenach od PGE Paliwa i Węglokoksu.

W akcję zakupu węgla z całą pewnością włączy się Gostynin. Potwierdził to włodarz miasta.

- W związku z pytaniami czy Gostynin włączy się do zakupu węgla odpowiadam: oczywiście tak! - przekonuje Kalinowski. - Dla uporządkowania wyjaśniam, iż czekamy na ostateczny kształt ustawy. W czwartek, 20 października, została podjęta ustawa, która trafi do Senatu, następnie z poprawkami - bo na pewno jakieś będą - wróci do Sejmu, by wreszcie trafić do podpisu prezydenta.

Jak przekonuje burmistrz Gostynina, już teraz trwa praca nad całym procesem logistycznym.

- Mimo, iż nie ma jeszcze wypracowanych ostatecznych przepisów, to już dziś analizujemy jak w najdogodniejszy sposób zrealizować to zadanie - zdradził Kalinowski. - Wariantów jest kilka. 

Zgodnie z ustawą, gospodarstwo domowe będzie miało prawo do zakupu po preferencyjnej cenie 1,5 tony węgla w tym roku i taką samą ilość po 1 stycznia 2023 roku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy