Jak już pisaliśmy, ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną i rosnącą czwartą falę pandemii Biskup Płocki wprowadził zasady, które mają wpłynąć na bezpieczeństwo wiernych. Tradycyjna kolęda jest co prawda możliwa, jednak nie jest preferowana.
- Księża proboszczowie powinni kierować się dobrem swoich parafian - zaapelował ks. Mirosław Milewski, biskup pomocniczy diecezji płockiej. – Wykazać się odpowiedzialnością za zdrowie oraz aktualnymi państwowymi wskazaniami sanitarnymi – dodał.
Wizyty w domach wiernych są możliwe wyłącznie na wyraźną prośbę i życzenie parafian.
- Sposób przeprowadzenia kolędy zależeć będzie od księży proboszczów, którzy otrzymali propozycje pięciu różnych ewentualności – wyjaśnia dr Elżbieta Grzybowska, rzecznik prasowy diecezji płockiej. – Tradycyjna wizyta jest możliwa tylko jeśli parafia zaproponuje specjalny formularz. To na nim wierny może zadeklarować, że zaprasza kapłana do domu. Wtedy odbędzie się ona w klasycznej formie.
Większość parafii decyduje się jednak na inną formę kontaktu: na mszę kolędową. Taką możliwość wykorzystała chociażby parafia pw. Ducha Świętego na osiedlu Skarpa.
- Polega ona na tym, że dana parafia zaprasza wiernych z konkretnych ulic danego dnia na mszę świętą – najczęściej wieczorną – tłumaczy Grzybowska. – Jest to wspólna modlitwa za mieszkańców, którzy później zabierają do domów wodę święconą, by już samemu poświęcić rodziny i domostwa – uzupełnia.
Kolejną z ewentualności jest list kolędowy, który do mieszkań mogą zanieść przedstawiciele rady parafialnej. Taki list – obok życzeń od ks. Biskupa – zawiera też treść kolędy, którą należy odmówić w gronie najbliższej rodziny.
- Możliwe jest także przeniesienie wizyty kolędowej na czas Wielkanocy – mówi rzecznik diecezji. – Być może będzie to czas bezpieczniejszy, w którym przeprowadzenie tradycyjnych wizyt będzie już możliwe.
Ostatnią ewentualnością są spotkania kolędowe, które mogą odbyć się na ulicach osiedli miast i mniejszych miejscowości. – Podczas modlitwy udzielane jest błogosławieństwo dla wszystkich zebranych – precyzuje Grzybowska.
W płockiej kurii przekonują, że choć forma kolędy jest ważna, to najważniejsza jest modlitwa i zaproszenie Boga do domu.
Cały dokument z dokładnymi wytycznymi w tej sprawie znajdziemy na stronie internetowej diecezji płockiej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.