To już kolejny lęg sokołów wędrownych, które przyszły na świat na terenie PKN Orlen. Wszystkie maluchy zostały zaobrączkowane, a jeden z nich dodatkowo otrzymał specjalny nadajnik GPS. To ważne, bowiem dzięki temu będzie można śledzić dalsze losy sokołów, kiedy już opuszczą gniazdo.
- W Płocku tym razem wykluły się cztery pisklęta. To dwie samiczki i dwóch samców - powiedział Sławomir Sielecki, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół". - Pisklaki maja już trzy tygodnie, wkrótce pierwsze lekcje latania.
PKN Orlen od ponad 20 lat uczestniczy w programie restytucji sokoła wędrownego. W ciągu tych dwóch dekad na świat przyszło 61 sokołów, które zasiliły polską populację tego zagrożonego gatunku.
- Cieszymy się, że sokół wędrowny, który jest wpisany w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt jako gatunek skrajnie zagrożony, wybrał kompleks produkcyjny w Płocku - mówi Katarzyna Pawlikowska, zastępca dyrektora Biura Ochrony Środowiska PKN Orlen. - Uczestniczymy w różnych projektach środowiskowych służących ochronie bioróżnorodności. To jedno z takich działań - przekonywała.
Pierwszy lęg sokołów na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku odnotowano w 2002 roku. W 2016 roku po raz pierwszy udostępniono podgląd on-line ich gniazda. Transmisję można oglądać na żywo m.in. za pośrednictwem strony orlen.pl.
Cztery pisklaki zostały już zaobrączkowane, potrzebują jednak imion. Właśnie dlatego od 23 do 28 maja na stronie peregrinus.pl będzie można głosować na wcześniej nadesłane propozycje. Internauci będą mieli do wyboru imiona męskie: Atom, Harpun, Ignacy, Leon, Olefin, Olefinek, Olek, Petrol, Tumek i Wiktor oraz imiona żeńskie: Atomówka, Energia, Fuzja, Klara, Mazovia, Skałka, Strzała, Tradycja, Tuma i Tumka.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.