Reklama

Reklama

PKN ORLEN połączył się z PGNiG. Daniel Obajtek: Jesteśmy jedną, wielką, silną, polską, narodową firmą

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: materiały prasowe

PKN ORLEN połączył się z PGNiG. Daniel Obajtek: Jesteśmy jedną, wielką, silną, polską, narodową firmą - Zdjęcie główne

foto materiały prasowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gostynin To już oficjalne. PKN ORLEN dokonał kolejnego połączenia, tym razem z PGNiG. - Dziś koncern może osiągać przychody 400 mld złotych. Wybudowaliśmy największy w Europie Środkowej koncern - mówił dziś prezes Daniel Obajtek.

Reklama

Prezes Obajtek, jak przy okazji finalizacji każdego z przejęć, podkreślał determinację. Przypominał, że o łączeniu wielkich firm w Polsce mówiło się od lat, ale nikt nie miał odwagi tego przeprowadzić. Po kilku latach PKN ORLEN połączył się z Energą, Lotosem, a dziś także spółką Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. 

- W dzisiejszej sytuacji geopolitycznej, wielkich zawieruchach gospodarczych, wielkiej niestabilizacji, w czasie wojny w Europie potrzebny jest koncern i przewidzieliśmy to. Koncern, który zabezpieczy procesy inwestycyjne, stabilizował bezpieczeństwo gospodarcze, dokonywał jeszcze większych procesów inwestycyjnych i akwizycyjnych i da bezpieczeństwo Polakom - mówił prezes Daniel Obajtek. 

Jak wskazywał, w Europie już kilkadziesiąt lat temu powstały wielkie koncerny multienergetyczne, a działania PKN ORLEN to podążanie śladem tych gospodarek. 

Biuro prasowe PKN ORLEn wskazuje, że połączone firmy w optymalny sposób wykorzystają potencjał obecnych linii biznesowych, jak również wzmocnią strategiczne projekty rozwojowe. ORLEN zamierza mocno zaangażować się w rozwój nisko- i zeroemisyjnych źródeł wytwarzania, stając się jednym z wiodących producentów zielonej energii w Europie Środkowej. Poprzez te działania Grupa zwiększy niezależność od dostawców surowców energetycznych, co jest szczególnie istotne w obecnym kontekście rynkowym i międzynarodowym.

- Fuzja umożliwi sprawniejsze osiągnięcie celów, jakie Grupa ORLEN postawiła w 2020 roku, wdrażając nową strategię rozwoju. Szczególnie istotnym aspektem jest zwiększenie szans na osiągnięcie neutralności emisyjnej do 2050 roku – jako ambicji, która kształtuje strategiczne kierunki rozwoju. Finalizacja procesu połączenia umożliwi przyspieszenie rozpoczętych już inwestycji, w tym m.in. w budowę morskich farm wiatrowych oraz farm fotowoltaicznych, rozwój projektów wodorowych – w tym zielonego wodoru, czy powstanie małych modułowych reaktorów jądrowych, redukujących emisje z dotychczasowych elektrociepłowni. Do realizacji tych działań wykorzystane zostaną kompetencje i zasoby każdej ze spółek Grupy ORLEN - czytamy w komunikacje.

PKN ORLEN podkreśla, że fuzja da koncernowi odporność na zawirowania rynkowe, a także że proces był przeprowadzony w porozumieniu ze stroną społeczną. 

Artykuł pochodzi z portalu portalplock.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy