Europejska Stolica Kultury to tytuł, który przyznawany jest miastu przez Unię Europejską. Może ono wówczas reprezentować nie tylko swoje możliwości kulturalne, ale też całego kraju i regionu. By starać się o to miano miasta muszą spełnić szereg warunków. To m.in. promowanie własnej kultury, akcentowanie wartości europejskich oraz prowadzenie działań kulturalnych w regionie.
Płock będzie starał się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. Właśnie dlatego przeprowadzono szereg spotkań z przedstawicielami miejskich instytucji, m.in. dyrektorami, artystami i aktorami, oraz spisano politykę kulturalną miata do 2030 roku.
Urząd miasta złożył wniosek aplikacyjny o tytuł. Ten trafił już do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- Do końca października, tak jak każde z 12 polskich miast, starających się o ten tytuł, zaprezentujemy swoje pomysły i propozycje programowe przed międzynarodową komisją - zdradził Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka. - Zobaczymy czy znajdziemy się na tzw. krótkiej liście.
Ta "krótka lista" oznacza miasta, które przejdą do drugiego etapu. O tym, czy Płock zostanie zakwalifikowany przekonamy się w styczniu.
- Jesteśmy dobrej myśli, bo płocka kultura i jej twórcy mają dużo do zaoferowania. Trzymajcie kciuki za naszą kandydaturę - spuentował Nowakowski.
Przypomnijmy, do tej pory w gronie wybranych miast z Polski znalazły się Kraków (2000 rok) i Wrocław (2016). Płock chce ubiegać się o ten tytuł w 2029 roku, kiedy to Europejską Stolicą Kultury zostaną polskie i szwedzkie miejscowości.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.