Reklama

Reklama

Przedsiębiorcy z Mazowsza wykluczeni z rządowego programu? Chodzi o ponad 100 mln euro

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiały prasowe

Przedsiębiorcy z Mazowsza wykluczeni z rządowego programu? Chodzi o ponad 100 mln euro - Zdjęcie główne

foto Materiały prasowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gostynin Czy przedsiębiorcy z województwa mazowieckiego mogą zostać wykluczeni z programu „Polska Wschodnia”? Jak przekonują samorządowcy z Mazowsza, to bardzo prawdopodobne. Mazowieccy rajcy biją na alarm. W grze jest ponad 100 mln euro.

Reklama

Mazowsze, w rozpoczynającej się perspektywie unijnej, zostało włączone do programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, o co zabiegano od wielu lat. Jednak, jak przekonują w samorządzie województwa, zasady konkursu przygotowanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, wykluczają ze wsparcia mazowieckich przedsiębiorców. 

Jak wskazują mazowieccy samorządowcy, w kryteriach wyboru znalazły się zapisy wykluczające przedsiębiorców z naszego regionu. Na wsparcie mogą liczyć bowiem tylko ci, którzy już wcześniej uzyskali wsparcie z Programu Polska Wschodnia. Mazowsze dołączyło do programu dopiero teraz, zatem przedsiębiorcy z tej części kraju zostali automatycznie wyeliminowani ze wsparcia.

Według wyliczeń samorządowców, to utrata szansy na udział w programie wartym 100 mln euro.

– Apelowaliśmy do przedstawicieli rządu o wypracowanie takich zapisów, które umożliwią aplikowanie o środki również przedsiębiorcom z Mazowsza – przekonuje Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. - Nasze stanowisko poparła Komisja Europejska, która uważa, że mazowieccy przedsiębiorcy również powinni być objęcie wsparciem. Niestety wygrała.

Kryteria wyboru zostały przyjęte przez komitet monitorujący w środę, 25 stycznia. Zgodnie z nimi, o dofinansowanie - nawet 600 tys. zł na rozwój projektu – mogą ubiegać się tylko przedsiębiorstwa, które zakończyły program w poprzedniej edycji.

– Będziemy walczyć o traktowanie mazowieckich przedsiębiorców tak samo jak przedsiębiorców z innych regionów! – grzmi Wiesław Raboszuk, wicemarszałek województwa mazowieckiego. - Szczególnie teraz, kiedy mamy kryzys, wzrost cen energii, inflację i inne zjawiska uderzające w przedsiębiorców jest to bardzo ważne.

Mazowsze wystąpiło do Komisarz Elisy Ferreiry o zbadanie, czy kryteria wyboru operacji nie naruszają unijnej zasady niedyskryminacji oraz czy są zgodne z ustaleniami z Komisją Europejską poczynionymi na etapie przygotowania programu. 

Władze województwa chcą się zwrócić także do premiera, a także Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz Rzecznika Funduszy Europejskich. Analizują również prawną możliwość zaskarżenia kryteriów do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Przypomnijmy, w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 do wykorzystania jest 2,6 mld euro. Z programu korzystać będzie sześć województw: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, a także po raz pierwszy regionalna część województwa mazowieckiego. 

Artykuł pochodzi z portalu portalplock.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy