reklama
reklama

Rozpoczyna się tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Kto i kiedy stanie przed komisję?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Rozpoczyna się tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Kto i kiedy stanie przed komisję? - Zdjęcie główne

foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości GostyninOd 23 maja rozpoczyna się tegoroczna kwalifikacja wojskowa, która na terenie Gostynina i powiatu gostynińskiego potrwa do 2 czerwca. Jest ona obowiązkowa. Przed komisją będą musieli stawić się młodzi mężczyźni i kobiety. Kto dokładnie?
reklama

Obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej dotyczy przede wszystkich mężczyzn urodzonych w 2003 roku i tych z lat 1998-2002, którzy jeszcze nie posiadają kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Nakaz stawienia przed komisję mogą otrzymać też osoby urodzone w latach 2001-2002, które były czasowo niezdolne do pełnienia służby.

Nakaz stawiennictwa mogą otrzymać też kobiety, które urodziły się w latach 1998-2003, posiadające predyspozycje przydatne do czynnej służby wojskowej, bądź pobierające naukę w celu uzyskania takich kwalifikacji. 

reklama

Stając przed komisją należy zabrać ze sobą odpowiednie dokumenty, m.in. dowód osobisty oraz dokumentacja szkolną i medyczna, która może mieć wpływ na stosunek kandydata do pełnienia służby wojskowej. 

Termin kwalifikacji wojskowej w mieście Gostynin wyznaczono na 23, 24 i 25 maja. Dla gminy to 26, 27 i 30 maja. Kwalifikacja w gminie Pacyna odbędzie się 30 maja, a w mieście i gminie Sanniki w terminie 31.05-01.06.2022 r. W gminie Szczawin Kościelny komisja lekarska zbierze się 1 czerwca

Powiatowa komisja lekarska, po przeprowadzeniu badań lekarskich oraz weryfikacji dokumentacji medycznej przedstawianej przez osobę poddawaną badaniu wyda pisemne orzeczenie o zdolności do czynnej służby wojskowej, ustalając jedną z poniższych kategorii zdolności:

reklama

kategoria A – zdolny(a) do czynnej służby wojskowej, co oznacza zdolność do odbywania lub pełnienia określonego rodzaju czynnej służby wojskowej, a także zdolność do odbywania służby w obronie cywilnej oraz służby zastępczej, z wyjątkiem zawodowej służby wojskowej. Aktualnie, nie ma obowiązku odbywania zasadniczej służby wojskowej oraz przeszkolenia wojskowego absolwentów szkół wyższych, w związku z tym wszystkie osoby, którym orzeczono kategorię A, jeżeli nie zgłoszą się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, będą przenoszone do rezerwy,

kategoria B – czasowo niezdolny(a) do czynnej służby wojskowej, co oznacza, że aktualny stan zdrowia nie pozwala na pełnienie tej służby, natomiast w okresie do 12 lub 24 miesięcy od dnia badania, rokuje nadzieję na odzyskanie zdolności do jej pełnienia. Osoby takie zostaną ponownie wezwane do kwalifikacji wojskowej po upływie okresu, na jaki orzeczona została niezdolność,

reklama

kategoria D – niezdolny(a) do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej,

kategoria E - trwale i całkowicie niezdolny(a) do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny. Osoba taka nie będzie podlegała już obowiązkowi wojskowemu.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama