Reklama

Reklama

Startuje komisja wojskowa. Kto i kiedy dostanie powołanie?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Startuje komisja wojskowa. Kto i kiedy dostanie powołanie? - Zdjęcie główne

foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gostynin Od 22 maja na terenie powiatu gostynińskiego rozpoczyna się coroczna kwalifikacja wojskowa, której celem jest określenie zdolności do czynnej służby wojskowej. Kto może spodziewać się powołania przed komisję?

Reklama

Powołanie dostanie około 230 tys. młodych Polek i Polaków. Przed komisją lekarską staną także mieszkańcy Gostynina i okolic.

Kwalifikacja wojskowa na terenie powiatu potrwa do 1 czerwca. W jej ramach określone będą psychofizyczne zdolności do służby. Każdy potencjalny kandydat otrzyma też kategorię wojskową i zostanie przeniesiony do rezerwy.

- Podczas kwalifikacji wojskowej nadawany jest stopień wojskowy: szeregowego - tłumaczy szef wydziału rekrutacji major Robert Wojciechowski z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. - Osoby te przenoszone są także do tzw. pasywnej rezerwy. 

Miejscem pracy Powiatowej Komisji Lekarskiej w Gostyninie w 2023 roku jest Gostynińskie Centrum Edukacyjne w Gostyninie mieszczące się przy ul. Polna 39, (wejście drugie - środkowe do budynku szkoły od ulicy Polnej).

Powołania przed komisję mogą spodziewać się przede wszystkim mężczyźni urodzeni w 2004 roku, a także urodzeni w latach 1999-2003, którzy nie mają jeszcze określonej kategorii wojskowej. Konieczność odbycia kwalifikacji mają też osoby, które w larach 2021-2022 były czasowo niezdolne do pełnienie służby wojskowej oraz kobiety posiadające kwalifikacje przydatne w polskiej armii (urodzone w latach 1999-2004). 

Co ciekawe, tym roki, nie wydawane będą już charakterystycznej książeczki - zastąpi je oświadczenie.

- Będzie ono opisywało uregulowany stosunek do służby wojskowej i zdolności do służby wojskowej - precyzuje szef wydziału rekrutacji. - W tym roku zostanie przeprowadzi również badanie psychologiczne.

Kiedy dokładnie odbędzie się komisja w Gostyninie i powiecie?

  • Miasto Gostynin - 22,23 i 24 maja 2023 r.
  • Gmina Gostynin - 25,26 i 29 maja 2023 r.
  • Gmina Pacyna - 30 maja 2023 r.
  • Miasto i Gmina Sanniki - 30, 31 maja 2023 r.
  • Gmina Szczawin Kościelny -  31 maja 2023 r.

Czytaj więcej: Seniorka straciła oszczędności życia. Chciała pomóc wnuczkowi

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy