Reklama

Reklama

Uchodźcy z Ukrainy mogą składać wnioski o PESEL. O czym trzeba pamiętać?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Uchodźcy z Ukrainy mogą składać wnioski o PESEL. O czym trzeba pamiętać? - Zdjęcie główne

foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gostynin Od 16 marca uchodźcy z Ukrainy, przebywający na terenie Polski, mogą ubiegać się m.in. o nr PESEL. To po to, by zapewnić im bezpieczne funkcjonowanie na terenie kraju. Gotowe formularze znajdują się w Urzędzie Miasta Gostynina. O czym należy pamiętać?

Reklama

Taki wniosek mogą zgłosić obywatele Ukrainy, którzy przekroczyło  granicę po 24 lutego. Procedura ta nie jest obowiązkowa, ale posiadając taką identyfikację uchodźcy mogą skorzystać m.in. z ochrony czasowej, podjąć legalną pracę czy kontynuować leczenie korzystając z polskiej opieki zdrowotnej.

Jednocześnie można uzyskać profil zaufany, który umożliwi załatwianie wielu spraw urzędowych przez internet.

- Gotowe formularze znajdują się w Urzędzie Miasta Gostynina, w Wydziale Spraw Obywatelskich (oficyna koło Ratusza) lub można je pobrać w rosyjskiej i ukraińskiej wersji językowej z portalu gov.pl - podaje gostyniński magistrat.

Podczas składania wniosku pobiera się od osoby, której dotyczy wniosek, odciski palców (nie dotyczy to osób, które nie ukończyły 12 roku życia, od których chwilowo fizycznie nie jest możliwe pobranie odcisków któregokolwiek z palców czy też pobranie odcisków jest fizycznie niemożliwe).

Przy składaniu wniosku o nadanie nr PESEL należy okazać:

  • dokument podróży, Kartę Polaka lub inny dokument ze zdjęciem umożliwiający ustalenie tożsamości,
  • w przypadku osób poniżej 18 roku życia – akt urodzenia.

 

Dokumenty nie muszą być tłumaczone i mając na względzie wyjątkowość sytuacji mogą być też nieważne. Do wniosku należy dołączyć aktualne zdjęcie spełniające wymagania jak do dowodu osobistego. Co ważne, formularze są dwujęzyczne tj. polsko-ukraińskie oraz polsko-rosyjskie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy