Reklama

Reklama

1000 plus lub 400 plus na dziecko: nowy pomysł rządu na zwiększenie dzietności. Kiedy wejdzie w życie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe/pixabay

1000 plus lub 400 plus na dziecko: nowy pomysł rządu na zwiększenie dzietności. Kiedy wejdzie w życie? - Zdjęcie główne

1000 plus lub 400 plus na dziecko: nowy pomysł rządu na zwiększenie dzietności | foto poglądowe/pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przedstawiło nowe informacje dotyczące Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, oficjalnej nazwy programu 1000 plus, który jest częścią tzw. Polskiego Ładu. Rozwiązanie to ma zachęcić Polaków do posiadania większej liczby dzieci.

Reklama

Minister rodziny i polityki społecznej ogłosiła, że dodatkowe świadczenie ruszy już na początku przyszłego roku. Według wcześniejszych zapowiedzi, program miał wystartować w styczniu 2023 r. W pierwszym roku obowiązywania ma być nim objętych około 410 tys. dzieci.

Świadczenie w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego otrzymają rodzice, którzy mają drugie i kolejne dzieci między 12. a 36. miesiącem życia. To oni będą mogli zdecydować, czy chcą otrzymywać wsparcie w wysokości 500 zł miesięcznie przez dwa lata, czy 1000 zł miesięcznie przez rok. Nowe świadczenie uzupełni 500 plus i będzie wypłacane tylko na drugie i kolejne dziecko w czasie po ukończeniu przez nich pierwszego roku życia, a przed osiągnięciem trzeciego.

1000 plus nie będzie uzależnione od dochodów rodziny. Rozpatrywaniem wniosków i wypłatą świadczeń zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

- To rodzice zdecydują, czy przeznaczą środki np. na opłacenie miejsca w żłobku, wynagrodzenie dla niani lub pokrycie samodzielnej opieki nad dzieckiem. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy daje rodzicom poczucie bezpieczeństwa, ale również alternatywę – promuje program Marlena Maląg.

Warto wspomnieć, że rodzice dzieci nieobjętych Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym będą mogli skorzystać z programu 400 plus. Otrzymają oni wówczas 400 zł miesięcznie na opłacenie pobytu dziecka, np. w żłobku. Środki mają zostać przekazane bezpośrednio podmiotowi prowadzącemu żłobek, klub dziecięcy lub zatrudniającemu opiekuna. Tym wsparciem według rządowych szacunków zostanie objętych około 108 tys. dzieci. 

To świadczenie również nie zastąpi, lecz będzie uzupełniać program 500 plus. Więcej szczegółów na temat warunków, które trzeba będzie spełnić rząd przedstawi wkrótce.

 

Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE