Reklama

Aranżacja oświetlenia do salonu – na co zwrócić uwagę?

Opublikowano:
Autor:

Aranżacja oświetlenia do salonu – na co zwrócić uwagę? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Salon to pomieszczenie, które najczęściej spełnia kilka funkcji. Na co dzień spędzamy w nim czas na wspólnym odpoczynku z rodziną, oglądamy telewizję, czytamy ulubione książki.

Salon to pomieszczenie, które najczęściej spełnia kilka funkcji. Na co dzień spędzamy w nim czas na wspólnym odpoczynku z rodziną, oglądamy telewizję, czytamy ulubione książki.

Salon to pomieszczenie, które najczęściej spełnia kilka funkcji. Na co dzień spędzamy w nim czas na wspólnym odpoczynku z rodziną, oglądamy telewizję, czytamy ulubione książki. Salon jest jednak przede wszystkim miejscem spotkań towarzyskich w większym gronie. Tu organizujemy wszystkie uroczystości rodzinne, przyjęcia świąteczne. To właśnie te różne funkcje salonu sprawiają, że powinien być on bardzo starannie zaaranżowany.

Jeden salon – wiele stref

Urządzenie salonu zawsze uzależnione jest od wielu innych czynników, przede wszystkim od powierzchni mieszkania lub domu. W przypadku dużych powierzchni, salon najczęściej pełni funkcję wypoczynkową i towarzyską. Przy mniejszych powierzchniach do dyspozycji, dla domowników jest także jadalnią. To od tego uzależnione jest jego umeblowanie.

W salonach wielofunkcyjnych najlepiej sprawdzą się stoły rozkładane z kompletem krzeseł. Na co dzień mogą służyć domownikom do spożywania posiłków, a w razie potrzeby można zwiększyć ilość miejsc.

W odrębnej strefie powinien znaleźć się niewielki stolik kawowy z sofą i fotelami. To w tym kąciku można w spokoju wypić filiżankę kawy i przedyskutować wiele ważnych kwestii. Ich ustawienie można zaplanować tak, by możliwe było równoczesne oglądanie telewizji. Projektując rozmieszczenie poszczególnych stref w salonie trzeba pamiętać, że każda z nich wymaga innego rodzaju oświetlenia.

Jak zaplanować funkcjonalne oświetlenie w salonie?

Przede wszystkim trzeba oświetlenie dostosować do każdej strefy w salonie i ogólnego stylu jego aranżacji. To oznacza, że trzeba zaprojektować kilka niezależnych źródeł światła.

Oczywiście najważniejsze jest oświetlenie centralne, czyli sufitowe. W zależności od wystroju salonu mogą być to stylizowane żyrandole (doskonałe do starego budownictwa) lub plafony i wiszące lampy do nowoczesnych wnętrz. Zapewniają one równomierne oświetlenie całego pomieszczenia. Wybierając konkretny model lampy warto uwzględnić również wysokość pomieszczenia. Przy małej wysokości lepiej sprawdzą się płaskie plafony niż zwisające lampy. W wysokich salonach można pokusić się o lampy wiszące w różnorodnej stylistyce. Trzeba jednak pamiętać, że dolna część lampy powinna być umieszczona na wysokości 2 m od podłogi. Taka wysokość zapewnia równomierne rozpraszanie światła i komfort użytkowania, nawet wysokie osoby nie będą zawadzały głową o lampę.

Poza oświetleniem głównym w salonie warto zaplanować oświetlenie dla każdej funkcji przez niego pełnionej. Przy kąciku rekreacyjnym dobrze sprawdzą się lampy stojące, których światło można dostosować do aktualnych potrzeb. Do czytania książki, rozwiązywania krzyżówek lepsze jest światło wyraźne, dające dobry kontrast. Zawsze trzeba pamiętać, by padało ono z tyłu i nie pododawało efektu cienia.

W salonie warto zaprojektować także oświetlenie punkowe, które pozwoli wyeksponować szczególnie interesujące miejsca lub dostosować oświetlenie do aktualnych potrzeb, np. oglądania telewizji.

 

Zobacz również propozycje nowoczesnych lamp podłogowych do salonu na Lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/13-lampy-podlogowe.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE