Reklama

Będą odszkodowania dla dotkniętych nawałnicą

Opublikowano:
Autor:

Będą odszkodowania dla dotkniętych nawałnicą - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nawet do 100 tys. zł odszkodowania na odbudowę domów mogą otrzymać osoby dotknięte ostatnimi nawałnicami. Jak informuje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Mariusz Błaszczak, Rząd dysponuje odpowiednią rezerwą w budżecie państwa.

Nawet do 100 tys. zł odszkodowania na odbudowę domów mogą otrzymać osoby dotknięte ostatnimi nawałnicami. Jak informuje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Mariusz Błaszczak, Rząd dysponuje odpowiednią rezerwą w budżecie państwa.

 - Jest to pomoc określona w przepisach - 6 tysięcy złotych dla poszkodowanych plus oczywiście wsparcie na odbudowę domów do 100 tysięcy złotych. To wszystko jest już przygotowane, nad tym pracują wojewodowie - powiedział w sobotę w TVP 1 "Gość wiadomości" Mariusz Błaszczak. - Pieniądze są, dysponujemy odpowiednią rezerwą w budżecie państwa. Ta rezerwa jest do dyspozycji ministra spraw wewnętrznych i administracji. Procedura jest ściśle określona. Te pieniądze są szacowane przez służby wojewodów, następnie są przekazywane poprzez samorządy. Minister SWiA podpisuje promesy i w ślad za tymi promesami trafiają do samorządów pieniądze - zapewnił.

 Przypomniał również, że MSWiA dysponuje specjalnym funduszem klęskowym, z którego samorządom są przekazywane środki na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Zapewniał, że skutki nawałnicy są sukcesywnie usuwane, tak aby zapewnić dostawę energii szczególnie do szpitali czy wodociągów.

- W tych wszystkich instytucjach są już agregaty, które będą służyły do czasu usunięcie awarii - zapewnił. - Firmy energetyczne skoncentrowały swoje prace w miejscach, w których jest najwięcej szkód, przesuwając ekipy z innych części kraju.

 Wszystkie służby spisały się na medal.

Pytany o to, jak wygląda praca w sztabach kryzowych, wyjaśnił, że funkcjonariusze odpowiedzialni za niesienie pomocy mają ośrodek, w który spływają wszystkie informacje. Pieczę nad sztabami sprawują wojewodowie oraz komendanci wojewódzcy PSP. Wskazał, że za koordynację działań między sztabami odpowiada komendant główny PSP. Zaznaczył, że komendant był włączony w działania ratownicze bezpośrednio po tym, jak doszło do tych wydarzeń.
 
Oznajmił, że strażacy w zależności od potrzeb są przesuwani w inne rejony Polski, dotknięte skutkami nawałnicy.

    - Te prace są szybko wykonywane. Można powiedzieć w ten sposób, że wszystkie drogi są odblokowane - zapewnił Mariusz Błaszczak. - Służby wojewodów koncentrują się na ocenie skutków i na przygotowaniu rekompensat dla tych, którzy ponieśli straty".

 
Przypomnijmy, że w naszym powiecie, w związku z nawałnicami, doszło do kilkudziesięciu interwencji straży pożarnej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE