reklama
reklama

Choroba dotarła do granic powiatu płockiego. Wojewoda wydał zarządzenie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Choroba dotarła do granic powiatu płockiego. Wojewoda wydał zarządzenie - Zdjęcie główne

foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW oddalonej o około 20 kilometrów od Płocka miejscowości Helenów w powiecie gostynińskim zdiagnozowano ognisko rzekomego pomoru drobiu. Wojewoda mazowiecki zmienił zarządzenie dotyczące zwalczanie, restrykcjami zostały dotknięte trzy gminy z terenu powiatu płockiego.
reklama

W całym 2024 roku w Polsce stwierdzono 21 ognisk choroby rzekomego pomoru drobiu, tzw. choroby Newcastle. Przez niespełna 3 miesiące 2025 roku odkryto już 19 ognisk choroby. To w miejscowości Helenów (gm. Gostynin) jest 18. Wirusa zdiagnozowano w ognisku, w którym było ponad 11 tys. kur rzeźnych. 

Choroba atakuje tylko ptaki, nie jest groźna dla ludzi i w ogóle się na nich nie przenosi. Dla zwierząt jest jednak zabójcza - wirus zabija zarażone ptactwo nawet w 24 godziny. W ciągu jednego dnia w kurniku może paść kilkaset sztuk drobiu. 

Jedyną metodą walki jest wybicie wszystkich ptaków w ognisku, a wokół ogniska tworzy się strefy zapowietrzone i zagrożone. Oznacza to ogromne utrudnienia dla hodowców i straty liczone w dziesiątkach, setkach, a może nawet milionach złotych.

reklama

- Puste kurniki nie mogą być zasiedlone, co wiąże się ze stratami hodowców. Drób z obszaru zapowietrzonego wywożony jest pod wielkimi restrykcjami - w zaplombowanych samochodach do rzeźni, które są w stanie przyjąć takie zwierzęta. To mięso musi podlegać obróbce termicznej. Wiele krajów narzuca nam ograniczenia eksportowe. Straty są ogromne - tłumaczyła nam kilka tygodni temu lek. wet. Magdalena Kalińska, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Płocku.

Wojewoda mazowiecki zaktualizował zarządzenie dotyczące walki z rzekomym pomorem drobiu. 

Za obszar zapowietrzony, czyli ten najbliżej ogniska, uznano część Gostynina i kilka gmin wokół miasta:

reklama

  • w gminie Gostynin, miejscowości: Aleksandrynów, Bierzewice, Choinek, Gorzewo, Helenów, Kazimierzów, Klusek, Lucień, Miałkówek, Nagodów z wyłączeniem części miejscowości położonej na południowy zachód od rzeki Rakutówka,
  • miasto Gostynin z wyłączeniem części miejscowości położonej na południe od ulicy Brzozowej oraz na wschód od ulicy Bierzewickiej i na południe od ulic Zamkowej i Kowalskiej.

W obszarze zagrożonym znalazły się miejscowości leżące na terenie trzech gmin w powiecie płockim:

  • w gminie Łąck, miejscowości: część miejscowości Antoninów na północ od drogi biegnącej z miejscowości Władysławów do miejscowości Korzeń Królewski, Korzeń Rządowy, Kościuszków, Ludwików, Sendeń Duży, Sendeń Mały, Wola Łącka, część miejscowości Władysławów na zachód od drogi biegnącej z miejscowości Wola Łącka do miejscowości Korzeń Rządowy i na północ od drogi biegnącej z miejscowości Władysławów do miejscowości Nowa Wieś, Łąck,
  • w gminie Nowy Duninów, miejscowości: Brzezinna Góra, Duninów Duży, Jeżewo, Kamion, Lipianki, Nowy Duninów, Soczewka, Trzcianno, Środoń,
  •  w gminie Szczawin Kościelny, miejscowość Jesionka.

reklama
reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu portalplock.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo