Reklama

Co to jest karta EKUZ? Jak i gdzie ją wyrobić?

Opublikowano:
Autor:

Co to jest karta EKUZ? Jak i gdzie ją wyrobić? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Karta EKUZ zapewnia polskim turystom dostęp do podstawowej opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Można ją wyrobić w wojewódzkim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).

Karta EKUZ zapewnia polskim turystom dostęp do podstawowej opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Można ją wyrobić w wojewódzkim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ ze świadczeń medycznych w trakcie tymczasowego pobytu na terenie państw UE i EFTA. Do tej drugiej organizacji należą jak Islandia, Norwegia, Lichtenstein i Szwajcaria. Łącznie, Karta EKUZ obowiązuje więc na terenie 32 państw Europy.

Komu przysługuje karta EKUZ?

Karta EKUZ wydawana jest wyłącznie osobom, które opłacają składkę zdrowotną zgodnie z Ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej. Mogą to być zarówno osoby zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego przez swego pracodawcę, jak i objęci tym ubezpieczeniem członkowie ich rodzin oraz osoby nieubezpieczone z prawem do świadczeń na podstawie osobnych uprawnień. Do tej ostatniej grupy należą:

 • osoby objęte decyzją wójta, burmistrza lub prezydenta gminy, która zamieszkują,
 • nieubezpieczone osoby przed 18. r.ż posiadające obywatelstwo polskie,
 • nieubezpieczone osoby przed 18. r.ż posiadające status uchodźcy lub zezwolenie na pobyt czasowy,
 • nieubezpieczone kobiety posiadające obywatelstwo polskie oraz zamieszkałe na terenie RP w okresie ciąży, porodu lub połogu,
 • nieubezpieczone kobiety posiadające status uchodźcy, ochronę uzupełniającą lub zezwolenie na pobyt czasowy w okresie ciąży, porodu lub połogu,
 • osoby nieubezpieczone, które przez 30 dni posiadają prawo do świadczeń o ustaniu obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego,
 • absolwenci szkół ponadgimnazjalnych lub wyższych posiadający prawo do świadczeń zdrowotnych przez 6 lub 4 miesiące,
 • osoby, którym po wygaśnięciu obowiązku ubezpieczenia przysługuje prawo do świadczeń w okresie pobierania zasiłku przyznanego na podstawie ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego,
 • osoby ubiegające się o przyznanie emerytury lub renty,
 • inne osoby, które na podstawie odrębnych przepisów posiadają prawo do leczenia na koszt NFZ.
Jak i gdzie wyrobić kartę EKUZ?

Najprostszym sposobem jest skorzystanie z internetu – wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło EKUZ i z łatwością odnajdziemy stronę internetową NFZ z pełną informacją o karcie i dwoma typami formularzy, które należy wypełnić w zależności od tego, czy pobyt za granicą ma charakter:

 • czasowy (pobyt turystyczny, związany z nauką lub innym celem),
 • zawodowy – związany z wykonywaniem pracy (wyjazd pracowniczy).
Na stronie NFZ są dostępne wzory wypełnionych poprawnie dokumentów. Osoby nieubezpieczone z prawem do świadczeń na podstawie osobnych uprawnień muszą dołączyć do wniosku kopie dokumentów, na podstawie których zyskują uprawnienia. W przypadku uczniów lub studentów jest to np. kopia aktualnej legitymacji ucznia/studenta lub inna forma zaświadczenia o kontynuowaniu nauki. Wniosek można:

 • zeskanować i wysłać mailem do oddziału wojewódzkiego NFZ;
 • wysłać pocztą lub faksem do oddziału lub jednej z delegatur NFZ;
 • wysłać przy pomocy Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP;
 • złożyć osobiście w oddziale lub w jednej z delegatur NFZ.
Jeśli składamy wniosek osobiście, procedura trwa dosłownie pięć minut i ogranicza się do sprawdzenia w bazie, że jesteśmy objęci ubezpieczeniem i wyrobienia karty na miejscu. Jeśli kartę EKUZ wyrabiamy dla naszego dziecka, które nie ukończyło 18. roku życia (bardzo często karta wymagana jest przez szkoły, jeśli organizują dla uczniów wycieczki lub zielone szkoły za granicą), musimy podpisać wniosek za dziecko i wraz z nim stawić się w oddziale NFZ z ważną legitymacją szkolną. W przypadku wysyłki wniosku mailem, pocztą, faksem lub przy pomocy Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP, na kartę czekamy oczywiście dłużej (przy wniosku złożonym mailem lub faksem około 3 dni). Możemy ją jednak odebrać:

 • osobiście lub poprzez osobę upoważnioną w oddziale lub delegaturze NFZ,
 • na poczcie, jeśli w punkcie wniosku „Sposób odbioru karty”  zaznaczymy pole: „Przesłać pocztą na adres”.
Czy EKUZ zapewnia nam pełną ochronę za granicą?

Pamiętajmy, że karta EKUZ zapewnia nam dostęp tylko do tych świadczeń medycznych, które są bezpłatne na terenie danego państwa dla jego obywateli i tylko w miejscowych publicznych placówkach służby zdrowia. Często już samo wezwanie pomocy medycznej jest dodatkowo płatne, w każde państwo europejskie ma odrębny koszyk świadczeń objętych ubezpieczeniem zdrowotnym ze środków publicznych.

Dlatego nawet NFZ zaleca wykupienie dodatkowej polisy turystycznej – może to być np. ubezpieczenie za granicą na wakacyjnapolisa.pl. Tylko kompleksowa polisa turystyczna dostosowana pod względem sumy ubezpieczenia do naszych potrzeb i cen świadczeń medycznych obowiązujących w danym państwie zapewni nam pełne bezpieczeństwo podczas podróży za granicę. Warto pamiętać również o tym, że karta EKUZ dla osoby pracującej i objętych ubezpieczeniem członków jej rodziny jest ważna tylko 12 miesięcy, a dla emerytów – 5 lat, dla kobiet w ciąży lub połogu – 42 dni, a dla pozostałych osób – odpowiednio: 2, 3 lub 6 miesięcy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE