Karta EKUZ zapewnia polskim turystom dostęp do podstawowej opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Można ją wyrobić w wojewódzkim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ ze świadczeń medycznych w trakcie tymczasowego pobytu na terenie państw UE i EFTA. Do tej drugiej organizacji należą jak Islandia, Norwegia, Lichtenstein i Szwajcaria. Łącznie, Karta EKUZ obowiązuje więc na terenie 32 państw Europy.
Komu przysługuje karta EKUZ?
Karta EKUZ wydawana jest wyłącznie osobom, które opłacają składkę zdrowotną zgodnie z Ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej. Mogą to być zarówno osoby zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego przez swego pracodawcę, jak i objęci tym ubezpieczeniem członkowie ich rodzin oraz osoby nieubezpieczone z prawem do świadczeń na podstawie osobnych uprawnień. Do tej ostatniej grupy należą:
- osoby objęte decyzją wójta, burmistrza lub prezydenta gminy, która zamieszkują,
- nieubezpieczone osoby przed 18. r.ż posiadające obywatelstwo polskie,
- nieubezpieczone osoby przed 18. r.ż posiadające status uchodźcy lub zezwolenie na pobyt czasowy,
- nieubezpieczone kobiety posiadające obywatelstwo polskie oraz zamieszkałe na terenie RP w okresie ciąży, porodu lub połogu,
- nieubezpieczone kobiety posiadające status uchodźcy, ochronę uzupełniającą lub zezwolenie na pobyt czasowy w okresie ciąży, porodu lub połogu,
- osoby nieubezpieczone, które przez 30 dni posiadają prawo do świadczeń o ustaniu obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego,
- absolwenci szkół ponadgimnazjalnych lub wyższych posiadający prawo do świadczeń zdrowotnych przez 6 lub 4 miesiące,
- osoby, którym po wygaśnięciu obowiązku ubezpieczenia przysługuje prawo do świadczeń w okresie pobierania zasiłku przyznanego na podstawie ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego,
- osoby ubiegające się o przyznanie emerytury lub renty,
- inne osoby, które na podstawie odrębnych przepisów posiadają prawo do leczenia na koszt NFZ.
Najprostszym sposobem jest skorzystanie z internetu – wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło EKUZ i z łatwością odnajdziemy stronę internetową NFZ z pełną informacją o karcie i dwoma typami formularzy, które należy wypełnić w zależności od tego, czy pobyt za granicą ma charakter:
- czasowy (pobyt turystyczny, związany z nauką lub innym celem),
- zawodowy – związany z wykonywaniem pracy (wyjazd pracowniczy).
- zeskanować i wysłać mailem do oddziału wojewódzkiego NFZ;
- wysłać pocztą lub faksem do oddziału lub jednej z delegatur NFZ;
- wysłać przy pomocy Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP;
- złożyć osobiście w oddziale lub w jednej z delegatur NFZ.
- osobiście lub poprzez osobę upoważnioną w oddziale lub delegaturze NFZ,
- na poczcie, jeśli w punkcie wniosku „Sposób odbioru karty” zaznaczymy pole: „Przesłać pocztą na adres”.
Pamiętajmy, że karta EKUZ zapewnia nam dostęp tylko do tych świadczeń medycznych, które są bezpłatne na terenie danego państwa dla jego obywateli i tylko w miejscowych publicznych placówkach służby zdrowia. Często już samo wezwanie pomocy medycznej jest dodatkowo płatne, w każde państwo europejskie ma odrębny koszyk świadczeń objętych ubezpieczeniem zdrowotnym ze środków publicznych.
Dlatego nawet NFZ zaleca wykupienie dodatkowej polisy turystycznej – może to być np. ubezpieczenie za granicą na wakacyjnapolisa.pl. Tylko kompleksowa polisa turystyczna dostosowana pod względem sumy ubezpieczenia do naszych potrzeb i cen świadczeń medycznych obowiązujących w danym państwie zapewni nam pełne bezpieczeństwo podczas podróży za granicę. Warto pamiętać również o tym, że karta EKUZ dla osoby pracującej i objętych ubezpieczeniem członków jej rodziny jest ważna tylko 12 miesięcy, a dla emerytów – 5 lat, dla kobiet w ciąży lub połogu – 42 dni, a dla pozostałych osób – odpowiednio: 2, 3 lub 6 miesięcy.