Reklama

Dlaczego ubezpieczenia komunikacyjne są obowiązkowe?

Opublikowano:
Autor:

Dlaczego ubezpieczenia komunikacyjne są obowiązkowe? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Posiadacze samochodów i motocykli mają obowiązek wykupienia polisy ubezpieczeniowej, która będzie zabezpieczeniem na wypadek wyrządzenia szkody osobie trzeciej. Które ubezpieczenia komunikacyjne są obowiązkowe i dlaczego?

Posiadacze samochodów i motocykli mają obowiązek wykupienia polisy ubezpieczeniowej, która będzie zabezpieczeniem na wypadek wyrządzenia szkody osobie trzeciej. Które ubezpieczenia komunikacyjne są obowiązkowe i dlaczego?

Obowiązek ubezpieczeniowy regulowany prawem

Obowiązek wykupienia polisy komunikacyjnej został uregulowany w polskim prawie, a dokładniej w ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zgodnie z tym dokumentem każdy właściciel pojazdu musi wykupić ubezpieczenie OC, będące najważniejszym ubezpieczeniem komunikacyjnym – polisę trzeba posiadać także wtedy, gdy samochód nie jest użytkowany.

O prawnych regulacjach dotyczących tego typu ubezpieczeń można dowiedzieć się więcej m.in. na stronie https://kioskpolis.pl/czym-jest-ubezpieczenie-komunikacyjne/ – tutaj także sprawdzimy, jakie inne produkty należą do kategorii ubezpieczeń komunikacyjnych. Ponieważ jednak to właśnie polisa OC jako jedyna jest dla właścicieli pojazdów obowiązkowa, warto sprawdzić, czym różni się od innych i czy jej brak grozi karą.

 

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych

Jednym z argumentów przemawiających za wprowadzeniem obowiązkowego ubezpieczenia jest ogromna liczba wypadków, do których dochodzi na drogach każdego dnia. Polisa OC stanowi zabezpieczenie dla posiadacza samochodu na wypadek, gdyby w związku z ruchem drogowym spowodował szkody na osobie trzeciej lub jej mieniu. Ubezpieczenie chroni więc ubezpieczonego przed odpowiedzialnością za wyrządzone krzywdy, która dzięki polisie spada na towarzystwo ubezpieczeniowe. Narzucając obowiązek wykupienia polisy OC, ustawodawca zadbał o to, by osoby poszkodowane w wypadkach drogowych mogły uzyskać stosowną rekompensatę.

Nie byłoby to możliwe, gdyby sprawcy wypadków zmuszeni byli wypłacać odszkodowanie z własnej kieszeni – tym bardziej że jego wysokość w niektórych sytuacjach może osiągać setki tysięcy złotych. Dlatego mimo konieczności corocznego odnawiania i opłacania polisy, jej zakup działa także na korzyść samego właściciela pojazdu, chroniąc go przed poważnymi konsekwencjami spowodowanych szkód.

 

Brak OC – czy jest karany?

Brak OC to poważny problem w sytuacji, gdy spowodowaliśmy stłuczkę lub doprowadziliśmy do innej szkody – konsekwencje finansowe będą bardzo dotkliwe, dlatego nie warto ryzykować. Co więcej, nie możemy nawet liczyć na to, że przy bezszkodowej jeździe brak polisy pozostanie niezauważony – czasem wystarczy rutynowa kontrola drogowa, a czasem urzędnicy dopatrzą się nieprawidłowości w centralnej ewidencji pojazdów i kierowców. W każdym wypadku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ukarze nas grzywną, która będzie tym wyższa, im dłużej trwa przerwa w okresie ubezpieczeniowym – dla samochodu osobowego z więcej niż 14 dniami przerwy w ciągłości ubezpieczenia kara wynosi obecnie 4500 zł.

OC zdecydowanie odróżnia się od pozostałych polis komunikacyjnych, które są dobrowolne, chronią mienie samego ubezpieczonego i mogą mieć różny zakres. Jednak to właśnie ono chroni kierowców przed poważnymi problemami finansowymi, pozwalając im czuć się bezpiecznie w obliczu nieprzewidzianych sytuacji.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE