Reklama

Do szkoły także w soboty? Ministerstwo wyjaśnia

Opublikowano:
Autor:

Do szkoły także w soboty? Ministerstwo wyjaśnia - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W ostatnich dniach coraz częściej słyszymy, że kumulacja uczniów w szkołach spowoduje tak duży tłok, iż konieczne będzie wprowadzenie lekcji w soboty. Ponadto pojawiały się głosy, że minister Anna Zalewska wprowadza takie rozwiązanie "po cichu" w okresie świąteczno-noworocznym. Na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej opublikowano komunikat odnoszący się do sprawy.

W ostatnich dniach coraz częściej słyszymy, że kumulacja uczniów w szkołach spowoduje tak duży tłok, iż konieczne będzie wprowadzenie lekcji w soboty. Ponadto pojawiały się głosy, że minister Anna Zalewska wprowadza takie rozwiązanie "po cichu" w okresie świąteczno-noworocznym. Na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej opublikowano komunikat odnoszący się do sprawy. 

Przypomnijmy, że przyszły rok szkolny może okazać się bardzo trudny, co jest spowodowane tym, że w 2019 r. do pierwszych klas szkół średnich jednocześnie pójdą ci uczniowie, którzy skończyli gimnazjum i ośmioletnią szkołę podstawową.

Szkoły muszą się na to przygotować, ale czy rzeczywiście dojdzie do rozłożenia lekcji w planie zajęć także na soboty? Ogólnopolskie Porozumienie Rad Rodziców skrytykowało w mediach społecznościowych projektowane zmiany w ustawie oświatowej:

– DRODZY RODZICE, NIE PLANUJCIE WEEKENDÓW WASZYM DZIECIOM, MEN ZROBI TO ZA WAS. Ministerstwo, na swoich stronach, publikuje 11 zmian w zapisach ustawy oświatowej. Jedna z nich, w na pozór niewinny sposób, może postawić na głowie życie rodzinne! Wydaje się, że jest to również pomysł Pani Minister, na przeładowaną podstawę programową. Zaproponowane przez resort zmiany dotyczyć mają udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniom szkół i podopiecznym przedszkoli, funkcjonowania samorządów uczniowskich czy precyzują brzmienie przepisu mówiącego o tym, że w zależności od warunków pracy szkoły zajęcia dydaktyczno-wychowawcze mogą być realizowane przez pięć lub sześć dni w tygodniu. Tym samym przepis art. 111 pkt 14 ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw otrzymał nowe brzmienie: „14) organizację tygodnia pracy szkoły, z uwzględnieniem kształcenia w formie dziennej, stacjonarnej lub zaocznej, w tym, przypadki, w których kształcenie w formie dziennej może odbywać się przez 6 dni w tygodniu”. Warto zwrócić uwagę, że ministerstwo używa magicznych zwrotów: „może odbywać się” lub „mogą być realizowane". Niby nic, ale gdyby rodzice protestowali przeciwko 6-dniowemu tygodniowi nauki, ministerstwo oświadczy, że to decyzja szkoły.

Uznano, że w ten sposób MEN stawia rodziców przez faktem dokonanym. Z kolei ministerstwo twierdzi jednoznacznie: – nie ma i nie będzie konieczności organizowania lekcji w soboty. – W związku z pojawiającymi się pytaniami dotyczącymi projektu rozporządzenia w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli informujemy, że nie ma i nie będzie konieczności organizowania obowiązkowych lekcji w soboty. Informacja o takim rozwiązaniu jest celowym wprowadzaniem rodziców w błąd i nieuzasadnioną próbą wywołania niepokoju – ocenia rzecznik prasowy MEN, Anna Ostrowska.

Podkreśla, że przepis dotyczący możliwości prowadzenia obowiązkowych zajęć w szkołach także w sobotę istnieje od 16 lat. – Można prowadzić lekcje np. w sobotę, ale pod pewnymi warunkami. Może o tym decydować np. tzw. współczynnik zmianowości oznaczający stosunek liczby oddziałów do liczby pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. W przypadku, gdy współczynnik zmianowości wynosi co najmniej 2, zajęcia mogą być prowadzone przez pięć lub sześć dni w tygodniu przez cały rok szkolny. Takie sytuacje zdarzają się sporadycznie i wynikają przede wszystkim z sytuacji losowych, np. przerwy w pracy szkoły spowodowanej awarią, epidemią, warunkami atmosferycznymi, itp. Co zmieniamy teraz? Porządkujemy prawo. Proponujemy, by ten przepis znalazł się w innym rozporządzeniu, dotyczącym organizacji pracy szkoły, a nie jak dotychczas był w rozporządzeniu dotyczącym organizacji roku szkolnego. Najpierw musieliśmy rozszerzyć delegację ustawową, a teraz zmieniamy rozporządzenia. Decyzję w sprawach czasu prowadzenia zajęć podejmują dyrektorzy szkół po zasięgnięciu opinii rady szkoły i rady pedagogicznej. W szkołach prowadzących kształcenie zawodowe, organizujących praktyczną naukę zawodu na podstawie umowy z innymi podmiotami - także w porozumieniu z tymi podmiotami. Dyrektorzy szkół są zobowiązani do powiadamiania, przed wakacjami, organ prowadzący szkołę, uczniów i ich rodziców o organizacji tygodnia pracy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE