Reklama

Gostynin nie taki bogaty. W ogólnopolskim rankingu zajął...

Opublikowano:
Autor:

Gostynin nie taki bogaty. W ogólnopolskim rankingu zajął... - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Gostynin, powiat gostyniński, a także niektóre gminy miejskie i wiejskie pojawiły się w rankingu jednostek samorządu terytorialnego "Bogactwo samorządów". Jak wypadamy na tle kraju?

Gostynin, powiat gostyniński, a także niektóre gminy miejskie i wiejskie pojawiły się w rankingu jednostek samorządu terytorialnego "Bogactwo samorządów". Jak wypadamy na tle kraju?

W jaki sposób sporządzono ranking i sprawdzono zamożność mieszkańców? 

- Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w  okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych takie dotacje mają chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ dużej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu, ale jest to awans chwilowy (incydentalny) i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu („zamożność”) - czytamy we wstępie rankingu.

Tak jak w ubiegłych latach, wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane na dwa sposoby.

- Po pierwsze, odjęliśmy składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwane janosikowe. Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodaliśmy skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych – chodzi o to, aby porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach autonomicznych decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej. Ta poprawka odnosi się wyłącznie do samorządów gminnych, bo powiaty i  województwa nie podejmują żadnych decyzji odnoszących się do podatków. Skorygowane w ten sposób dochody podzieliliśmy przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej - czytamy dalej.

I tak miasto Gostynin zajęło 224. miejsce i zaliczyło w ten sposób spadek o 13 oczek w porównaniu z ubiegłorocznym rankingiem. Wskaźnik zamożności na mieszkańca wyniósł 2536,88 zł. 

Z kolei powiat zajął 44. lokatę z zamożnością 868,04 zł. To wzrost o jedną pozycję.

- Wyniki tego rankingu pokazują, że idziemy w dobrym kierunku. Pozytywne jest też to, że skoczyliśmy o oczko wyżej - komentuje Tomasz Matuszewski, starosta powiatu 

gostynińskiego. - W porównaniu z sąsiednimi powiatami również widać, że mamy w naszym subregionie bardzo silną pozycję. Powoli też pozbywamy się obciążenia, którym jest szpital. Oby tak dalej.

W rankingu pojawiły się również gminy wiejskie. Najwyżej Szczawin Kościelny - 1056 pozycja z zamożnością 2628,06 zł. Gmina ta odnotowała wzrost o 41 miejsc. W Sannikach wskaźnik zamożności wyniósł 2586,87 zł. Gmina zajęła 1155 lokatę. To spory spadek w porównaniu z ubiegłorocznym rankingiem, bo o 119 oczek. Gmina Gostynin awansowała o 38 miejsc, plasując się na 1368 pozycji ze wskaźnikiem 2469,88 zł. Najsłabiej spośród gmin wiejskich wypadła jednak Pacyna, która odnotowała wzrost o 34 miejsca, ale zajęła 1508 lokatę ze wskaźnikiem 2302,66 na mieszkańca.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE