Reklama

Grant na żydowski cmentarz

Opublikowano:
Autor:

Grant na żydowski cmentarz - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Stowarzyszenie Gostynińskie Centrum Rozwoju Organizacji Pozarządowych Przedsiębiorczości (GCR) otrzymało od Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie grant na realizację projektu „Wielokulturowy Gostynin – upamiętnienie cmentarza żydowskiego”

Stowarzyszenie Gostynińskie Centrum Rozwoju Organizacji Pozarządowych Przedsiębiorczości (GCR) otrzymało od Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie grant na realizację projektu „Wielokulturowy Gostynin – upamiętnienie cmentarza żydowskiego”.

Projekt, który przygotowali Magdalena Sikorska, Adam Sikorski, Piotr Syska i Mariola Józwiak-Węclewska, zakłada upamiętnienie cmentarza żydowskiego w Gostyninie i utrwalenie pamięci o Żydach, którzy współtworzyli przez kilka wieków historię i kulturę naszego miasta. 
Twórcy projektu chcą tworzyć lokalną „kulturę pamięci”, przypominając, że w Gostyninie mieszkali, pracowali i modlili się nie tylko Polacy, ale również Żydzi, Rosjanie oraz Niemcy. Każda z tych nacji miała swój wpływ na funkcjonowanie miasta. Wielokulturowy i wieloetniczny gostyniński „mikroświat” upadł, gdy wybuchła druga wojna światowa. Tutejsi Żydzi wymazani zostali z pamięci mieszkańców.
Projekt „Wielokulturowy Gostynin – upamiętnienie cmentarza żydowskiego” zakłada umieszczenie na cmentarzu tablicy, na której opisana zostanie historia tego miejsca. Na tym właśnie cmentarzu pochowany został, żyjący w XIX wieku, cadyk Jechiel Meir Lipszyc. Jego ohel był celem pielgrzymek wielu wyznawców chasydyzmu. W planach jest również postawienie na cmentarzu pomnika. Jednym z jego elementów będą odnalezione i zachowane fragmenty macew, które odkryte zostały w 2010 roku w jednym z gostynińskich lasów. 
Założony w połowie XVIII wieku kirkut zniszczony został podczas drugiej wojny światowej. Niemcy używali macew do utwardzenia dróg i chodników. Do naszych czasów nie zachował się żaden z nagrobków. 
W grudniu ubiegłego roku z inicjatywy grupy „Wielokulturowy Gostynin”, została ufundowana tablica upamiętniająca zagładę gostynińskich Żydów i likwidację getta. Znajduje się ona na elewacji budynku przy ul. Solidarności. 
Na realizację wciąż czeka dziesięć tablic tworzących mini-szlak po dawnym i wielokulturowym Gostyninie. Tekst i projekt graficzny został przygotowany przez Magdalenę Sikorską i Piotra Syskę, a fundusze na wykonanie tablic zostały zabezpieczone przez radnych. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE