Reklama

Historia zatacza koło: podwyżki cen wody odrzucone

Opublikowano:
Autor:

Historia zatacza koło: podwyżki cen wody odrzucone - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Bez niespodzianek przebiegła wczorajsza sesja nadzwyczajna Rady Miasta. Zgodnie z przewidywaniami, rajcy odrzucili pomysł podwyżki stawek za wodę i odprowadzanie ścieków. Przy okazji, nie zabrakło utarczek słownych między prezesami GSM i MPK. Niewykluczone, że sprawa zmian taryf, podobnie jak poprzednim razem, swój finał będzie miała w sądzie.

Bez niespodzianek przebiegła wczorajsza sesja nadzwyczajna Rady Miasta. Zgodnie z przewidywaniami, rajcy odrzucili pomysł podwyżki stawek za wodę i odprowadzanie ścieków. Przy okazji, nie zabrakło utarczek słownych między prezesami GSM i MPK. Niewykluczone, że sprawa zmian taryf, podobnie jak poprzednim razem, swój finał będzie miała w sądzie.

Szacowany wzrost taryf za wodę to 9%, ceny za odprowadzanie ścieków mogą natomiast wzrosnąć nawet do 17%. Taki stan rzeczy prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego, Władysław Dziachan tłumaczy realizacją kosztownych inwestycji. Chodzi o o budowę sieci kanalizacyjne na Zatorzu i Zazamczu, wpływ na zmianę taryf mają mieć zdaniem szefa spółki również: wzrastające utrzymanie przedsiębiorstwa, a także usuwanie powtarzających się awarii spowodowanych wieloletnią eksploatacją sprzętu.

Podczas wczorajszej sesji nadzwyczajnej, podobnie jak w roku ubiegłym, radni nie zgodzili się na zaproponowane podwyżki. W spotkaniu poza burmistrzem, prezesem MPK i rajcami, udział wzięli również m. in: zastępca włodarza Halina Fijałkowska, sekretarz Hanna Adamska, skarbnik Bożena Sokołowska, a także... prezes Gostynińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Andrzej Jakubowski. Zdaniem tego ostatniego, przedstawiona przez MPK taryfa przygotowana jest nierzetelnie i brak w niej precyzyjnych wyliczeń kosztów. Prezes Dziachan był z goła odmiennego zdania. Koniec końców, radni głosowali przeciw wprowadzeniu zmian taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzenie ścieków. Mimo to, członkowie IdG twierdzą, że sprawa może mieć podobny finał jak poprzednim razem.

Warto bowiem przypomnieć, że 30 listopada 2015 roku radni miejscy również odmówili zatwierdzenia nowych taryf. Włodarz i prezes MPK zaskarżyli decyzję do wojewody mazowieckiego, który przyznał im rację, lecz rada podczas styczniowej sesji nadzwyczajnej podjęła uchwałę o odwołaniu się od tej decyzji, a sprawa trafiła do sądu. Wojewódzki Sąd Administracyjny uwzględnił skargę radnych i uchylił wskazane rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody. Mimo to, nowe stawki i tak weszły w życie. Co więcej, aby udowodnić, kto w tym sporze ma rację, ówczesny prezes MPK, Piotr Śladowski, zlecił zewnętrznej firmie SID zbadanie kalkulacji nowych stawek za wodę i ścieki. Jak wynikało z analizy, wszystkie koszty zawarte w kalkulacji cen i stawek opłat były celowe i uzasadnione. Firma zewnętrzna zapewniała natomiast, że taryfy przygotowane przez MPK zostały obliczone zgodnie z zapisami Rozporządzenia Ministra Budownictwa.

Oto nowe ceny taryf zaproponowane przez prezesa Dziachana i zaakceptowane przez burmistrza Kalinowskiego:

 Cena za jeden m³ dostarczonej wody dla pierwszej taryfowej grupy odbiorców usług:

- na cele socjalno-bytowe gospodarstw domowych:

3,00 zł/m ³ netto + VAT

Rok 2016 – 2,74 zł, wzrost o ok. 9,5%

Cena za jeden m³ dostarczonej wody dla drugiej taryfowej grupy odbiorców usług:

na cele pozostałych odbiorców:

4,38 zł/m netto + VAT

Rok 2016 – 4,31 zł, wzrost o 1,6 %

Cena za jeden m³ dostarczonej wody dla trzeciej taryfowej grupy odbiorców:

gospodarstwa domowe z podlicznikami:

- 3,40 zł/m netto + VAT

Rok 2016 – bez zmian

 Cena za jeden m³ odprowadzanych ścieków dla pierwszej taryfowej grupy odbiorców usług:

„gospodarstwa domowe”

- 4,15 zł/m netto + VAT

Rok 2016 – 3,54 zł – wzrost o ok. 17,2 %

 Cena za jeden m³ odprowadzanych ścieków dla drugiej taryfowej grupy odbiorców usług - „pozostali odbiorcy”

- 7,73 zł/m netto + VAT

Rok 2016 – 7,83 zł – wzrost o 1,29 %

 Miesięczna, stała stawka opłaty abonamentowej dla wszystkich grup taryfowych (bez względu na przepustowość urządzenia pomiarowego) 2,92zł netto + VAT.


 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE