Reklama

Jak firmy pożyczkowe weryfikują Twoją tożsamość?

Opublikowano:
Autor:

Jak firmy pożyczkowe weryfikują Twoją tożsamość? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Firmy pożyczkowe coraz częściej udzielają pożyczek online. Ten sposób bardzo przyspiesza i ułatwia proces pożyczkowy. Jednocześnie dla instytucji pozabankowej jest bardziej ryzykowny, ponieważ gotówka jest pożyczana tylko na podstawie dostarczonych online dokumentów. Aby zmniejszyć to ryzyko, pożyczkodawcy stosują różne metody weryfikacji klienta.

Firmy pożyczkowe coraz częściej udzielają pożyczek online. Ten sposób bardzo przyspiesza i ułatwia proces pożyczkowy. Jednocześnie dla instytucji pozabankowej jest bardziej ryzykowny, ponieważ gotówka jest pożyczana tylko na podstawie dostarczonych online dokumentów. Aby zmniejszyć to ryzyko, pożyczkodawcy stosują różne metody weryfikacji klienta.

W ostatnim kwartale 2019 roku brak jakiegokolwiek zadłużenia zadeklarowało około 38% badanych na zlecenie ZBP. We wcześniejszych miesiącach takich osób było 42%, a w 2018 roku – 54%. Polacy najczęściej spłacają kredyt, pożyczkę lub kartę kredytową – taki rodzaj zadłużenia ma 50% ankietowanych. Rzadziej nasi rodacy spłacają pożyczkę zaciągniętą w zakładzie pracy – taką wierzytelność ma 10,5% respondentów – oraz zobowiązanie wzięte u rodziny, znajomych (9,6%). Najrzadziej Polacy wskazywali na zadłużenie wobec zakładu energetycznego, operatora telekomunikacyjnego, spółdzielni mieszkaniowej (3,3%). Inne zadłużenia, np. w lombardzie czy wobec leasingodawcy, zadeklarowało tylko 3,4% badanych.

Polacy nie są skłonni do wydawania pożyczonej gotówki na bieżące wydatki jak żywność, odzież itp. Taką opcję bierze pod uwagę tylko 4,3% badanych, 13,8% stwierdziło, że jest ona „możliwa” do zrealizowania. Zdecydowanie nie zamierza finansować codziennych wydatków pożyczką aż 54,3% respondentów, a „raczej nie” skorzysta z takiej możliwości 31,4% ankietowanych. Za to chętnie zadłużamy się na zakup dóbr konsumpcyjnych, na wycieczki i remonty. Coraz częściej pieniądze pożyczamy przez Internet.

– Pożyczka dostępna przez Internet to jedno z najprostszych zobowiązań finansowych. Większość instytucji pozabankowych oferujących takie produkty działa online – mówi ekspert https://www.aasapolska.pl. – Internet pozwala znacznie skrócić proces pożyczkowy i czasami trwa on tylko kilkanaście minut. Jednak ułatwione procedury i minimum formalności wiążą się z większym ryzykiem dla pożyczkodawcy, dlatego stosuje się różne sposoby weryfikacji klienta. Do najpopularniejszych należy przelew weryfikacyjny – podkreśla ekspert.

Weryfikacja danych pożyczkobiorcy

Weryfikacja pożyczkobiorcy przez instytucję pozabankową ma na celu potwierdzenie tożsamości wnioskującego o pożyczkę, a także oszacowanie, czy spłaci on w terminie wzięte zobowiązanie. Najczęściej spotykanym sposobem weryfikacji klienta jest sprawdzenie zgodności danych osobowych podanych we wniosku z tymi widniejącymi w dowodzie osobistym. Każdy pożyczkobiorca w początkowej fazie procesu pożyczkowego wypełnia formularz znajdujący się na stronie pożyczkodawcy, gdzie musi podać swoje dane: imię, nazwisko, PESEL, numer dowodu osobistego oraz adres.

Następnie wypełniony wniosek musi zostać przesłany online do instytucji pozabankowej, wraz z nim należy wysłać skan dowodu osobistego. Dzięki temu konsultant może zweryfikować, czy dane znajdujące się w dokumencie są zgodne z tymi podanymi w formularzu.

Kolejna metoda potwierdzająca tożsamość klienta wykorzystywana przez firmy pożyczkowe to przelew weryfikacyjny. Pożyczkobiorca jest proszony o dokonanie z własnego konta przelewu na symboliczną kwotę 1 gr lub 1 zł na rachunek pożyczkodawcy. Operacja ta ma potwierdzić fakt, że podane w formularzu konto jest własnością osoby wnioskującej o pożyczkę i że wnioskodawca jest tą osobą, za którą się podaje.

Niektóre instytucje pozabankowe wykorzystują w celach weryfikacyjnych specjalne aplikacje, które po zalogowaniu się do rachunku bankowego same pobierają informacje potrzebne do weryfikacji. Aplikacje takie posiadają odpowiednie zabezpieczenia, które chronią dane pożyczkobiorcy. Dodatkowo w celu sprawdzenia innych informacji podanych w formularzu, np. dochodu, może skontaktować się telefonicznie z klientem konsultant firmy pożyczkowej.

Weryfikacja w bazach dłużników i BIK

Pożyczkodawca, aby mieć pewność, że pożyczone klientowi pieniądze wrócą do niego w określonym czasie, weryfikuje także historię kredytową i poziom zadłużenia pożyczkobiorcy. Większość firm pożyczkowych po otrzymaniu wniosku pożyczkowego od klienta sprawdza jego sytuację w Biurze Informacji Kredytowej. Instytucja ta zbiera dane o wszystkich pożyczających i spłacających zobowiązania, przechowuje również informacje o zaległościach w spłacie rat. Instytucja pozabankowa po wysłaniu zapytania o konkretną osobę otrzymuje raport i scoring. To punktowa ocena wiarygodności pożyczkobiorcy.

Pożyczkodawcy korzystają również z baz dłużników jak BIG InfoMonitor, KRD lub ERIF. Dzięki zebranym z tych instytucji informacjom firma pożyczkowa może ocenić, czy wnioskujący o pożyczkę jest wiarygodny, czy będzie w stanie spłacić pożyczoną gotówkę i czy pożyczka nie przekracza jego możliwości finansowych. Dodatkowo taka weryfikacja umożliwia sprawdzenie rzetelności pożyczkobiorcy i pozwala na skontrolowanie regularności w spłacie rat posiadanych przez niego zobowiązań.

Pożyczka to zobowiązanie udzielane na podstawie umowy, w której pożyczkobiorca deklaruje spłatę gotówki na określonych warunkach i we wskazanym terminie. Jednak przy pożyczkach udzielanych przez Internet istnieje większe ryzyko, dlatego pożyczkodawcy korzystają z różnych metod weryfikacji klienta, aby upewnić się, że pożyczone pieniądze zostaną zwrócone zgodnie z warunkami umowy i nie doszło do kradzieży tożsamości.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE