Balkon nie musi, a nawet nie powinien, wyglądać nijako. To przecież może być fantastyczne miejsce na codzienny relaks w otoczeniu ciekawych roślin. Nawet z najmniejszego balkonu można wyczarować niepowtarzalne miejsce, w którym przyjemnie posiedzieć. W takim razie sprawdźmy, jak urządzić balkon, aby stał się piękną wizytówką.
Urządzanie balkonu
Chyba nie ma takiej osoby, która nie potrzebowałaby miejsca, w którym mogłaby wypocząć po długim dniu pracy. O ile w okresie jesienno-zimowym najlepiej usiąść wygodnie na kanapie, to kiedy tylko słońce zaczyna mocniej przygrzewać, szuka się spokoju i oddechu poza mieszkaniem. Oczywiście cudownie mieć własny ogród z werandą, tarasem lub altaną, jednak i ci, którzy mieszkają w bloku mogą sobie zorganizować estetyczny oraz przytulny kącik relaksu na balkonie. W weekendy można wtedy zjeść śniadanie w otoczeniu roślin, a codziennie w godzinach popołudniowych lub wieczornych wypocząć – poczytać książkę albo porozmawiać z ukochaną osobą. Nawet lokalizacja balkonu od strony północnej nie przekreśla możliwości ładnej aranżacji.
Jak osłonić balkon, czyli tworzenie kameralnej przestrzeni
Osłony na balkon przydają się z kilku powodów. Z pewnością balkony zwrócone w stronę południową i zachodnią wymagają choć delikatnej ochrony przed słońcem, aby można było odpocząć nawet w największe upały. Warto również odseparować się od sąsiadów i ukryć przed wzrokiem przechodniów, jeżeli balkon znajduje się od strony ulicy. Czasami odpowiednia osłona okazuje się też konieczna, aby zapewnić dzieciom lub zwierzętom domowym bezpieczeństwo. To również skuteczny sposób na zapewnienie komfortu siedzenia w przypadku silnego wiatru.
Estetyczne parasole
Doskonałą ochroną przed prażącym słońcem są tradycyjne ogrodowe parasole, które stanowią sprawdzoną i naprawdę chętnie stosowaną metodę na poradzenie sobie z problemem upału na balkonie. Trzeba pamiętać, że balkony są mocno wyeksponowane i dodatkowo przejmują ciepło od rozgrzanych ścian. Jeżeli słońce będzie przez kilka godzin nieustannie operować na balkonie, to raczej nie da się na nim siedzieć nawet w godzinach wieczornych. Parasol można bez problemu ustawić albo przymocować do barierek. Najlepiej, jeżeli ma ruchomy kąt nachylenia. To naprawdę wygodny sposób, aby uzyskać trochę cienia. Przy wyborze warto jedynie zwrócić uwagę na to, aby parasol kolorystycznie i stylistycznie pasował do całej aranżacji balkonu.
Żagiel, a może markizy?
Innym pomysłem jest niezwykle gustowny w wyglądzie i dający niesamowity efekt żagiel. To rozwiązanie sprawdzi się najbardziej w przypadku dużych balkonów, które mają ściany boczne równomiernie z obu stron. Wiele osób decyduje się również na montaż markiz – te w jasnych kolorach będą skuteczną ochroną przed promieniami słońca, z kolei te w ciemnych barwach dodatkowo też zacienią balkon.
Nowoczesne maty technorattanowe na balkon
Ciekawe opcje są dostępne na osłonięcie balkonu przed spojrzeniami ciekawskich sąsiadów czy osób przechodzących ulicą oraz przed przeciągami. Klasycznym sposobem jest oczywiście postawienie dużych donic z roślinami pnącymi i płożącymi. Rośliny można elegancko opierać na drabinkach, pergolach czy innego rodzaju podpórkach. To nie tylko skuteczne, ale i niezwykle estetyczne rozwiązanie. Warto też wzmocnić efekt ochronny poprzez zastosowanie nowoczesnych, dekoracyjnych i bardzo praktycznych mat technorattanowych, które świetnie komponują się zarówno z roślinnością, jak i meblami na balkon. Tego typu osłony mogą mieć różne kolory, wzory, a także wielkości, więc naprawdę łatwo dopasować konkretny model do swoich potrzeb oraz gustu. Dają poczucie prywatności, a ponadto wykazują dużą skuteczność w ochronie przestrzeni balkonowej przed wiatrem, hałasem płynącym z ulicy, a nawet kurzem. Co więcej, częściowo też zacieniają balkon i stanowią dobre zabezpieczenie dla dzieci i zwierząt domowych. To również niezwykle efektowne tło dla roślin. Balkon niewątpliwie zyskuje nową jakość estetyczną i to zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Technorattan jest też wyjątkowo wytrzymałym materiałem i odpornym na czynniki pogodowe – nie ma ryzyka, że zacznie się przebarwiać, blaknąć czy niszczyć. To inwestycja na długi czas.
Jakie meble na balkon?
Balkon, podobnie jak taras, stanowi naturalne przedłużenie mieszkania. Co to oznacza w praktyce? To, że o jego aranżacji trzeba pomyśleć w kontekście projektu całego wnętrza. Przykładowo, balkon w stylu rustykalnym może prezentować się zjawiskowo, ale niekoniecznie wtedy, kiedy wszystkie pomieszczenia są urządzone w stylu minimalistycznym – powstaje za duży dysonans. W każdym razie wybór mebli na balkon trzeba przemyśleć pod kątem ich współgrania z tym, które znajdują się w salonie. Ponadto należy dopasować ich rozmiary do wielkości przestrzeni balkonowej. W przypadku małego balkonu czasami wystarczy miejsca jedynie na malutki stolik i dwa krzesełka, ale i to przecież wystarczy, aby cieszyć się możliwością wypicia porannej kawy na balkonie.W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może też okazać składany komplet mebli na balkon, aby np. krzesła rozkładać wtedy, kiedy się zapragnie posiedzieć, a z reguły będą złożone. Podobnie stół – można zdecydować się taki z mocowaniem do balustrady balkonu albo ściany domu, z możliwością opuszczania i podnoszenia blatu.
Właściciele dużych balkonów mogą sobie pozwolić nawet na zestawy złożone ze stołu, kanapy i krzeseł lub wygodnych foteli. A jeżeli nie ma w planie konsumpcji, a wyłącznie relaks, to warto wybrać niewielki leżak i łapać trochę promieni słonecznych – w końcu to, jakże korzystna dla zdrowia, witamina D.
Meble na balkon są wykonane z różnych materiałów, mają też ciekawe kształty i dlatego nie ma problemów z ich dopasowaniem stylistycznym do pomieszczeń. Klasyczne meble drewniane, a może lekkie konstrukcje aluminiowe albo nowoczesne meble z technorattanu? Opcji jest wiele, także kolorystycznych.
Warto również pamiętać o gustownych, a jednocześnie zwiększających komfort siedzenia, poduszkach. To ważne, aby meble na balkon charakteryzowały się nie tylko wyjątkową elegancją, ale również były po prostu wygodne.
Jak urządzić balkon, aby był estetyczny i praktyczny?
Osłony i meble na balkon to jedno, ale przecież nie należy zapominać o roślinach. To one wzbogacają estetykę tego miejsca i nadają mu niepowtarzalnego uroku. Nieważne, czy to będą klasyczne pelargonie lub petunie czy też eleganckie cyprysiki. Nawet balkon północny nie musi zostać ogołocony z roślin, ponieważ bez słońca świetnie sobie radzą piękne liście – trzykrotki, bluszcze, wilce czy funkie, które dodatkowo ładnie kwitną. Można też zaryzykować z begonią bulwiastą lub niecierpkiem.Kwiaty, rośliny pnące, a nawet miniaturowe drzewka można sadzić pojedynczo w donicach albo wybrać skrzynki balkonowe. Efektownie się prezentują skrzynki wzbogacone o kratki, na których z roślin można utworzyć naturalną ścianę odgradzającą od sąsiedniego balkonu czy też od ulicy.
Oświetlenie i ogrzanie balkonu
Ciepłe wieczory kuszą, aby spędzić je na balkonie, a wtedy przydaje się tworzące odpowiednią atmosferę oświetlenie. Światło górne dobrze rozjaśni całą powierzchnię balkonu, jednak fantastycznie się sprawdza oświetlenie punktowe. W nowoczesne stylizacje dobrze się wpasuje donica podświetlana lub kostka podświetlana. Donicę można jednocześnie wykorzystać do posadzenia ciekawych roślin, które umilą pobyt na balkonie. Klimatycznie też się prezentują duże lampiony z betonu syntetycznego z domieszką włókna szklanego, do których wystarczy włożyć lampkę LED albo tradycyjną świecę. Piękno balkonu podkreśli prosta w formie latarnia wykonana z aluminium malowanego proszkowo, a na stole warto postawić niebanalne lampki z funkcją latarki.A jeżeli wieczór byłby chłodniejszy, to przecież można zdecydować się na jakiś mniejszy promiennik grzewczy, na montaż promiennika na ścianie. albo na promiennik wiszący. Interesującym, a zarazem niezwykle eleganckim rozwiązaniem na duże balkony będą także efektowne biokominki. Dzięki tego typu źródłom ciepła nie trzeba się obawiać chłodu, ale po prostu cieszyć się urokiem przebywania na balkonie.